на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Редакція «Медузи» (meduza.io)

Країна підозрюваних

24 червня 2016 Держдума РФ прийняла «пакет депутата Ярової» - два законопроекти, які принципово змінять життя російського суспільства.

Шосте скликання Держдуми прийняв чимало гучних законів і остаточно привчило нас до нових стандартів роботи парламенту. Закон може прямо суперечити Конституції. Закон не вимагає особливих обговорень з експертами. Закон не вимагає дискусій - його можна прийняти в лічені дні. Закон може бути свідомо нездійсненним і ніяк не відповідати заявленим цілям.

Дума фактично знищила в Росії свободу зібрань. Ввела обмеження, що дозволяють контролювати ЗМІ і садити людей за перепост у соціальних мережах. Позбавила сотні дітей шансів поїхати з дитячого будинку в іноземну прийомну сім'ю. Законодавчо оформила гомофобію. Оголосила некомерційні організації ворогами. Здається, ніхто вже не здивується ніякому новому закону. Але в останній день своєї роботи Дума все-таки зуміла здивувати.

«Пакет депутата Ярової» зобов'язує всіх операторів зв'язку і багато інтернет-ресурсів зберігати записи всіх телефонних розмов росіян, все їхнє листування, будь-які повідомлення. Коли ви дзвоните в службу підтримки, автоматичний голос попереджає: розмова буде записана для поліпшення якості послуг. Тепер треба подумки прокручувати це повідомлення перед будь-якою розмовою - з батьками, друзями або колегами. Шифроване листування не врятує - закон забороняє використовувати шифрування, в якому ФСБ не зможе розібратися. Головний підсумок «пакету депутата Ярової»: влада оголосила кожного громадянина Росії підозрюваним.

«Пакет Ярової» збільшує число кримінальних статей, за якими будуть судити з 14-річного віку, в півтора рази частіше - з 22 до 32 складів злочинів. У тому числі з підліткового віку судитимуть за «недонесення» про деякі злочини; перелік статей є в законі, але хто його буде читати. По суті, влада запропонувала підозрюваним ловити самих себе, і з самого дитинства бути готовими до цього. Точніше, дітям і дорослим пояснюють: або ти слідчий, або злочинець, третього не дано.

Обговорення законопроекту в другому і третьому читаннях зайняло у Думи лічені хвилини. Депутат від КПРФ Юрій Сінєльщіков розгублено поскаржився з трибуни, що текст документа зміг отримати тільки вранці, а вчора йому довелося дізнаватися про правки за допомогою журналістів. Складно було повірити п'ять років тому, зворушливо журився Сінєльщіков, що ми будемо в такому поспіху приймати такі важливі законопроекти.

Сінєльщіковим? П'ять років тому вибори до російського парламенту пройшли з неймовірною кількістю порушень. Спроби громадян виступити проти нечесних виборів влади припинили жорсткими заборонами, кримінальними справами, реальними тюремними термінами. Чи варто чекати, що Дума, яка почала свою роботу з порушення законів, якось інакше поведе себе в останній день своєї останньої сесії.

Так, сьогодні беззаконня остаточно стало законом. Так, завтра ми прокинемося в іншій країні. Занадто часто цими фразами описувалося те, що відбувається в Росії; одного разу це виявилося правдою.

24 06 2016

https://meduza.io/feature/2016/06/24/strana-podozrevaemyh

 





 

Яндекс.Метрика