на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Мирослав Маринович

Російська пропаганда під час виборів в Україні
була для людей невидимою

Росія посилила типову для українців критичність влади і використала її як елемент інформаційної кампанії для маніпуляції на виборах Президента.

Про це заявив віце-ректор Українського католицького університету, український дисидент, правозахисник, публіцист Мирослав Маринович в інтерв'ю телеканалу ZIK.

"Я дорікаю українцям лише частково. Бачу, що це не лише типове для українців неприйняття влади, критичний настрій. Ми знаємо, що історично українці завжди були дуже критичними до своєї влади і прихильними, слухняними, коли мова йшла про чужинецьку владу. Тому в цьому всьому, що відбулося, є цей елемент, але разом з тим є дуже важливий елемент російської інформаційної кампанії, яка була для людей, на жаль, невидимою. Вони не вловлювали того, що ними маніпулюють. Спосіб Росії полягає в тому, що вона не вигадує чогось неприродного для цього народу, вона бере слабинки народу і підсилює їх, перетворюючи у величезну проблему", - пояснив Маринович.

При цьому однією з найбільших небезпек він вважає те, що люди не розуміють наслідків інформаційних атак з боку Росії у своїй ментальності.

"Немає одного спасенного методу, який би я міг назвати. Але хотів би запропонувати нашим людям таке просте завдання: перше запитання – чи ви визнаєте, що Росія веде проти України інформаційну війну?; друге – чи ви вважаєте, що ця інформаційна війна буде спрямована на українські вибори так само, як вона була спрямована на французькі, британські, американські тощо? Мабуть, люди погодяться, скажуть так. Якщо ми двічі сказали так, то невже не можемо розрізнити і побачити, що саме ми є об’єктами тієї війни. Почати думати, а в чому полягає цей вплив Росії, де Росія нас купує. Цього я не бачу. Навіть, якщо люди визнають, що є інформаційні атаки з боку Росії, вони все одно не можуть побачити їхніх наслідків у собі, у своїй ментальності. І в цьому є страшна небезпека", - зазначив Маринович.

На його думку, завдяки українським недалекоглядним виборцям Росії вдалося зробити загальноприйнятою тезу про те, що в усіх проблемах винувата одна людина – нинішній президент Петро Порошенко.

"Але хіба люди не розуміють, що це жахливе спрощення. Звичайно, якась частка вини Порошенка є, так само і Верховної Ради, громадянського суспільства. Це дуже зручно сказати – ми «білі і пухнасті», а винен один Порошенко. Але в цьому і полягає російська технологія – каналізувати обурення людей в одному напрямку і зробити ворога Путіна ворогом українців №1. Це величезний талант – таке зробити, і люди на це купилися", - уточнив він.

Водночас Маринович закликав українців не впадати у крайнощі, критикуючи владу.

"Я не закликаю до обожнювання наших політиків і президентів. Ми маємо критикувати наше керівництво, але, люди добрі, не впадаймо в крайнощі", - сказав він.

"Мені здається, що цей час до другого туру, що відбудеться 21 квітня, Господь дає людям для того, щоб вони осмислили ситуацію. Мені дуже сумно, що так багато прихильників інших кандидатів так зарвалися у своєму критицизмі Петра Порошенка, що їм зараз цілковито неможливо розвернутися на 180 градусів. Мені дуже сумно, що люди хотіли начебто добра Україні, але насправді загнали її у дуже великий клопіт", - додав Маринович.

6 04 2019

https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/2675739-rosijska-propaganda-pid-cas-viboriv-v---