на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Сергій Сидорук, журналіст

Зе-культ або до чого варто готуватися
адептам секти нового президента

Гарячих прихильників президента Володимира Зеленського чекає прикре розчарування, але вони "до останнього" будуть продовжувати сподіватися на диво. Бо рухали ними не переконання, а віра.

Почнемо з елементарного. Якщо вважати президента менеджером вищого розряду, якого народ (джерело влади) обирає на визначений термін для виконання певних, обумовлених Конституцією функцій, то підхід громадянина до кандидатур повинен бути таким же, як і у всякого роботодавця: розгляд резюме та мотиваційних листів. Простіше кажучи, тут важливий набір компетенцій, успіхи-неуспіхи на раніше займаних посадах, плани по новій роботі. Цілком очевидно, що «резюме» Петра Порошенка, за умови раціо-підходу, не полишало ніяких шансів Володимиру Зеленському, який досі тільки те й робив, що розважав публіку гумористичними репризами, написаними групою профі-сценаристів.

Аргументи виборців Володимира Зеленського зовсім інші і зводяться до трьох простих тез: а) потрібні нові обличчя; б) треба дати йому шанс; в) подивимося, що вийде - таке ось «російське авось». Тобто це ВІРА в чистому вигляді.

Причиною виникнення культу, як відомо, є страшні й незрозумілі сили природи, від яких хороше божество повинно людини захистити. Зі Зе-культом все рівно так само, тільки в якості злих сил виступала «злочинна влада» на чолі з Петром Порошенком. Приблизно 2015 року олігархам стало ясно, що далі експлуатувати Україну в колишньому режимі більше не вдається. Навіть більше, доводиться обмежувати апетити заради підвищення обороноздатності держави. Незважаючи на очевидну успішність президентства Порошенко, олігархічним телеканалам і російським рупорам пропаганди вдалося накачати йому антирейтинг. Як відомо, при частому і тривалому повторенні в ЗМІ якоїсь тези, людина, на яку пропаганда спрямована, зазвичай проходить у свідомості загалу три стадії: а) яка нісенітниця! б) в цьому щось є; в) хто ж цього не знає? На третій стадії ніяких доказів уже не потрібно, тому що про "злочинністіь Порошенка і його команди «знають усі». Те, що нічого серйозного Порошенкові пред'явити не вдається, показав так званий Мальдівський скандал. Різдвяний відпочинок за свій рахунок, який легко пробачили б комусь іншому, в разі Порошенко був роздутий до рівня злочину. А зараз щойно прибулий в Україну Андрій Портнов намагається інкримінувати в провину недавньому главі держави наказ про проходження українськими кораблями Керченської протоки ...

Отже, сформувавши у свідомості населення образ «злих сил», можна явити народу божество. Що сталося перед Новим роком, коли Володимир Зеленський в досить "розкутій" манері повідомив, що йде в президенти. Ця «розкутість» його потенційний електорат жодним чином не шокувала. Від Святого Георгія не вимагають ввічливості і гуманності у ставленні до дракона. Тому ці 73% навіть не помітили, як фактично стали адептами релігійного культу. Хіба від божества вимагають програму дій? Хіба для божества потрібні компетенції? Божество - це відображення надії на диво (збільшення зарплат, зменшення тарифів, припинення війни і т. д.), Надії покарання "злих сил" (колишня влада на чолі з Порошенком) та винагороди "хороших" (адептів Зе). Божество не принижується до прес-конференцій або інших форм прямого спілкування з вірними. Святим в подібних випадках може бути й тварина-тотем або навіть камінь. Від імені божества виступає пророк (Разумков) і жерці рангом нижче. Причому ні божество, ні пророк з жерцями не несуть ніякої відповідальності. Тому божество нічого не обіцяє, а пророк завжди може заявити, що трактує вищу волю в міру своїх слабких сил і може помилитися. Тому, схоже, Україну чекає режим на кшталт режиму іранських аятол. І що найприкріше, режимам подібного роду потрібно постійно знаходити нові й нові «злі сили», яких хороше божество показово карає, підживлюючи віру натовпу в його непогрішність і справедливість.

21 05 2019

https://lenta.ua/ua/ze-kult-abo-do-chogo-varto-gotuvatisya-adeptam-sekti-novogo-prezidentaIwAR