на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Віталій Портников

Дон Кіхот із Пенсильванії

За 46-м президентом Сполучених Штатів ще не зачинилися двері, як ми зіштовхнулися з чорною річкою невдячності, в якій із неймовірним завзяттям купаються люди, що завдячують Джо Байдену життям, владою та й самим фактом існування нашої країни. Замість сказати останньому політикові ХХ сторіччя "дякую" за те, що ми вижили у війні з жорстоким сусідом, дорікаємо йому за те, що ми цієї війни досі не виграли. Цей рівень неадекватності мене не дивуєпісля підсумків виборів 1994-го, 2010-го чи 2019 років, після рівня сприйняття загрози у 2022-му ніщо в Україні й ментальному стані нашого суспільства не може мене здивувати. Але цей рівень неадекватності однаково засмучує. Як засмучує вперте бажання сподобатися новому «панові» шляхом приниження попереднього – нехай навіть цей попередній ніяким твоїм паном себе не вважав.

 

https://zbruc.eu/sites/default/files/biden11.jpg

 

Я не помилився, коли назвав Байдена останнім політиком ХХ сторіччя – бо це ще був час, коли політичні діячі зважали на цінності. І приїзд Байдена до врятованого від окупації Києва був жестом саме такого політика. Мені завжди було цікаво, як змінилася б історія людства, якби Чемберлен замість намагань домовитися з Гітлером рішуче сказав би диктаторові «ні» на вимогу передати Рейху частину території Чехословаччини. Так, ймовірно, війни між Німеччиною й самою Чехословаччиною він не зупинив би – але що було б із Другою світовою? Адже ефект Судет був і ефектом сили Гітлера, який продемонстрував страх провідних країн демократичного світу перед новою війною. Відмова Байдена від вимог Путіна не могла зупинити війну для нас, але, можливо, вона продемонструвала світові найважливішещо демократія не має складати зброю перед наступом диктатур, що кожна країна (навіть та, перед якою у самих Сполучених Штатів та їхніх союзників немає формальних зобовʼязань) має право на захист власного суверенітету і власного цивілізаційного вибору.

 

Ми звично дорікаємо Байденові, що він «злякався» Путіна, а якщо бути точним – ядерного конфлікту з Росією. В нашому периферійному політичному мисленні ми ніяк не можемо второпати, що з часу створення Радянським Союзом ядерної бомби і перетворення СРСР на найбільшупоруч із Сполученими Штатами – ядерну потугу сучасностініколи не було і ніколи не буде американського президента, готового до ядерного конфлікту з Москвою. І так, людина, яка знаходиться у Кремлі (будь-яка людина – від Сталіна до Путіна) може на цьому успішно спекулювати. Це не політична теорема – це політична аксіома, яку має усвідомлювати кожен, хто знаходиться чи буде знаходитися в майбутньому у війні з Росією. І президенти Сполучених Штатів поділяються не на тих, хто враховує ядерну небезпеку і на тих, хто її ігнорує, а на тих, хто готовий підтримувати баланс опору в протистоянні з імперськими амбіціями Росії і на тих, хто намагається домовитися з мешканцем кремлівських палат. Байден намагався обережно – так, обережно, хто б сперечався! – протистояти Путіну і врятувати Україну. А Трамп буде намагатися необережно з ним домовитися. Тільки навряд чи така необережність нам сподобається. Бо це буде необережність політика ХХІ сторіччясторіччя, у якому будуть перемагати інтереси, а не принципи, сторіччя, в якому інстинкти користувачів TikTok остаточно переможуть погляди читачів серйозних газет і навіть глядачів телевізійних новин. Так, це може бути сторіччя Трампа, а не сторіччя Байдена. І саме тому підбивати підсумки політичної карʼєри 46-го президента мені здається дуже передчасним.

 

Бо насправді ці підсумки будуть залежати не від того, як закінчується президентство Джо Байдена, а від того, якими підсумками – для нас, для Америки, для всього світу – завершиться друге президентство Дональда Трампа, та, ймовірно, і його наступників також. Тому що зрештою ми оцінюватимемо Байдена саме за тією планкою цінностей, яку він навіть не задав, а якої він продовжив дотримуватися у фіналі своєї політичної карʼєри. І я не виключаю, що з роками у цинічному світі здурілого ТіkТоkу, навіжених популістів і очманілих скоробагатьків із неофашистськими поглядами ця планка здаватиметься нам недосяжним суспільним ідеалом, а сам Байден – взірцем великого Дон Кіхота, що присвятив свою старість невдячній боротьбі з вітряками і програв. Але ми не зможемо пояснити цього тим, хто прийде після нас.

 

Бо вони точно знатимуть, що таких політиків взагалі не буває.

 

 

19.01.2025

https://zbruc.eu/node/120482