на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Гідеон Рахман, британський журналіст, головний коментатор із міжнародних питань Financial Times

Трамп, Путін, Сі та нова ера імперій

«Надії на те, що розмови Трампа про територіальну експансію були порожньою риторичною хвалькуватістю, згасли. Посилання президента на іноземні території, які він хотів би придбати, надто часті, щоб їх ігнорувати чи відкидати».

«Його захоплення придбанням територій вразило навіть деяких його прихильників. Але експансіоністські амбіції Трампа легше зрозуміти, якщо розглядати їх як частину глобальної тенденції. Два інших світових лідери, яких він, схоже, вважає рівними собіВолодимир Путін та Сі Цзіньпінтакож розглядають територіальну експансію як ключову національну мету та частину своїх особистих претензій на велич».

«Путін, очевидно, хотів би піти з історичної сцени, відновивши контроль Росії над серцем її старої імперіїУкраїною, і, можливо, навіть, далі на захід.

Сі також розглядає отримання контролю над Тайванем як ключ до національної долі Китаю та до його власної історичної спадщини. У недавній промові він заявив: «Тайвань – священна територія Китаю»».

«Уявлення про те, що президент просто хоче збільшити площу Америки, стало більш правдоподібним після його тепер вже сумнозвісної телефонної розмови з Прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен. Вважається, що вона запропонувала Трампу більш-менш усе, що він міг би побажати, крім суверенітету над Гренландією. США могли б мати більше військових баз чи прав на корисні копалини. Але його це не утихомирило. Він хотів саму Гренландію!».

«Якщо США, Росію та Китай очолюють люди з експансіоністськими амбіціями, наслідки для нинішньої міжнародної системи будуть похмурими. Можливо, світ переходить від епохи, коли малі країни могли претендувати на захист міжнародного права, до епохи, коли, за словами Фукідіда, «сильні роблять так, як хочуть, а слабкі страждають так, як і повинні»».

«Виникнення імперіалістичних ідеологій також має наслідки для внутрішньої політики. Імперіям властиво мати імператорів. Експансіоністська зовнішня політика Путіна і Сі йде пліч-о-пліч з культом особи всередині країни та політичними репресіями. Заокеанські амбіції Трампа поєднуються з інтенсивною концентрацією на знищенні «ворога всередині».

Елон Маск (Elon Musk), який значною мірою займається розгромом, заявив, що щодня думає про долю Римської імперії, і припустив, що Америці може знадобитися «сучасний Сулла» – римський диктатор, який убив сотні своїх супротивників, водночас реформуючи державу.

Вас попередили!».





 

`