на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Павло Жебрівський

Диво скасовується

Ті українці, хто очікував Різдвяного дива від Трампа, помилилися. Це було не за адресою. Теза, що панувала у нашому інфопросторі, — «Трамп прийде, порядок наведе», — вчорашнім інтерв’ю Дональда поставила крапку. «Карета перетворилася на гарбуз».

Що ж ми побачили вчора? У попередньому пості акцентував: цього разу в США голосували не за Трампа, а проти популістичних глобалістичних лівацьких облуд Демократичної партії США в надії отримати краще. Та вже сьогодні, за соціологією, 73% американців, які голосували за нього, ще до його інавгурації вважають, що їх обманули. Це стосується питань міграції, екології, абортів, зменшення цін на продукти та бензин, підняття мита на ввізну продукцію з Китаю, дотацій фермерам, зростання робочих місць. Його вчорашнє інтерв’ю стало явною спробою відвернути увагу від невиконання виборчих обіцянок, граючи на своєму електоральному полі новими гаслами та шоу-авансами.

Інтерв’ю Трампа продемонструвало, що за способом мислення він не надто далеко відійшов від Путіна, а навпаки, підтвердив свої уподобання. Якщо Путін вважає, що «право сили» дозволяє окупувати території й знищувати людей, то заяви Трампа, наприклад, про бажання змусити Данію продати Гренландію США або у військовий спосіб встановити власність над Панамським каналом, чи просування наративу про Канаду як 51-й штат США, або натяки на приєднання Мексики свідчать про менталітет диктатора-загарбника. Це нічого спільного із «силою права», свободою особистості, суспільною справедливістю, міжнародними угодами точно не має.

Після Другої світової війни світ погодився, що США — світовий лідер. Вони втілювали силу права, свободу громадянина, демократію як устрій держав і політику, справедливість як цінність у людських та міждержавних відносинах. Після заяв Трампа важко уявити, що цивілізований Західний світ миритиметься з такою поведінкою майбутнього президента США, бо Трамп — це далеко навіть не все США.

Головна відмінність між Трампом і Путіним у тому, що Путін є втіленням світогляду переважної більшості населення Росії. У США ж Трамп — це не США. Навіть у межах Республіканської партії, що привела його до влади, є щонайменше п’ять світоглядних фракцій. Одні підтримують Трампа, інші — MAGA, Маска, Тіля, та є впливова і досвідчена ціннісна республіканська платформа у стилі Рейгана чи Маккейна. Ця розмаїтість не дозволить Трампу діяти, як Путіну.

Дива від Трампа не буде. Будуть політичні фестивалі та інтриги. Інтерв’ю показало, що очікування європейців та українців про справедливий мир із Росією марні. Уже сьогодні він заявляє, що перемир’я буде не за 24 години, а як мінімум ситуація потребуватиме розгляду до пів року. При цьому, мабуть, йдеться про перемир’я по лінії боєзіткнення, а не по кордонах 1991 року чи навіть 24 лютого 2022 року. Трамп фактично публічно заперечує право України на повноцінний суверенітет, визнаючи право сили московії на сюзеренітет щодо України.

Українцям потрібно раз і назавжди зняти рожеві окуляри та щодня перевіряти, чи, бува, нові лихварі не натягнули їх знову. Ніхто за нас нашу роботу не зробить, війну не відвоює, державу не відстоїть. Для знищення ворогів та відновлення суверенітету українці по духу мають об’єднатися в політичну націю на основі національної демократії, традицій справедливості та своєї ідентичності: вольностей, можливостей, заможності.

Для цих цілей і результатів ми прагнемо партнерства. У США є сили, які протистоять антиціннісним впливам трампізму. Українській дипломатії та зовнішнім службам важливо працювати з ціннісними республіканцями, дипломатами й діаспорами, не задобрюючи Трампа вигідними пропозиціями, а пропонуючи візію України як ціннісної держави, захисника Західної цивілізації. Вочевидь, необхідно працювати з крилом Демократичної партії, дії якого дозволили нам отримувати зброю та кошти, сформувати впливову антипутінську коаліцію і зупинити плани Путіна. Важливо працювати з громадською думкою в США, адже на вибори цього разу прийшло менше половини виборців, а решта не знайшла своїх уподобань.

Так, Трамп — уособлення сьогоднішньої влади у США, але не все США, не всі сили та ресурси. Та й сам Трамп ще повноцінно не скуштував політики сьогоднішнього ра@истського виродк@.

Другий напрям партнерства — нова реальна ініціатива ціннісних сил ЄвропиПівнічний оборонний союз. До взаємодії вже долучилися Велика Британія, Швеція, Норвегія, Данія, Франція, Фінляндія. Не відстають Нідерланди. Україна має знайти своє місце в цьому союзі. До цього партнерства поспішають Чехія, країни Балтії, Польща, Італія, Іспанія. Декларує свій інтерес новий лідер виборчих перегонів у Німеччині. Сьогодні проходять перемовини між цим альянсом і Південною Кореєю, а також до нього завжди долучається Японія.

Висновок.

У Західному ціннісному світі є достатньо сил і людей для захисту справедливості, свобод і права. Нам потрібно виконувати свою роботу. Не обмінювати території чи ресурси на допомогу, а бути ціннісною демократичною країною та цілісною українською нацією. Довіра, перемога і справедливий мир будуть наслідком цих зусиль.

Працюємо, перемагаємо!