на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Меїр Брук

Погляд з іншого боку,
чи Путін - не дурень

Багато хто почав вішати на Путіна ярлики - дурень або хворий. Це непрофесійно. Талмудичне мислення - привчає розуміти хід міркувань опонента - перед тим, як з ним сперечатися.

Ми зараз побачимо, що Путін - діє дуже логічно, але у вельми специфічній моделі поведінки.

- Ми звикли довгий час жити в прагматичній моделі, де всі (або багато хто) міряється цифрами на грошових купюрах, вартістю акцій та іншими конкретними критеріями.

Особливо просунуті навіть "милуються" на графіки зміни котирувань або зміни курсу валют.

 

Але у світі людської психології - є набагато потужніші механізми, які впливають на психіку більшості людей незрівнянно сильніше, ніж цифри матеріального світу.

Колись провідним оперетором цих механізмів була релігія, яка давала людині модель світу, що підходила для тлумачень поточних умов життя.

Так є цілком усталена ідея, що Християнство створювалося як релігія для рабів, що дає їм розраду в безпросвітності і безперспективності рабської життя. (хоча є й інші думки... так як християнство більш багатовимірне).

Добре чи погано користуватися цими механізмами ? Питання дуже "нелінійне".

Так юдаїзм побудований на нематеріальних (символічних, архетипових та ін) моделях і за допомогою цих моделей люди стають щасливішими і більш порядними.

Але якщо технологія потрапляє до злочинців - маніпуляторів - то ефект вимірюється набагато більш неоднозначно.

Частково людей неначе обманюють. Але частково людям пропонують щастя (за марні гроші) і величезна більшість людей буде дуже радае обманювати самих себе заради цього щастя. Особливо коли в матеріальному світі - особливих перспектив не видно (як у рабів у Римській імперії).

 

А тепер подивимося на те, що зробив Путін.

 

(А ) В Україні перемогла революція і українці набули в очах всього світу статус героїв. Цей статус не приніс матеріального багатства (принаймні поки що), але дуже надихнув як самих українців, так і багатьох жителів землі, які вже давно засумували з огляду на тривалу кризу і відсутністі позитивних подій в навколишньому світі. Олімпіада - не в рахунок, так як радість від спортивного вболівання має унікально коротку тривалість і "швидко остигає". Тому спортивні турніри – такі зазвичай розтягнуті в часі, щоб "розтягнути задоволення".

 

(Б) героїчний статус перемоги українціввідноситься до жанру "заразливого прикладу". Сусіди України почали хвилювалися за свої трони.

Можна убезпечити себе "коротким шляхом", як це зробив Лукашенко. Він оголосив, що головною проблемою України була корупція, в Білорусії корупції немає, тому прецедент є нерелевантним (не спрацює в Білорусі).

Але такий короткий шлях - знімає проблему, проте не дає дивідендів.

 

(В) геніальний у своєму роді Путін - отримав "на виході" набагато більше. Є свідчення того, що економіка Росії небезпечно сповзає, що загрожує Путіну масовим невдоволенням.

І Путін вирішив не просто "відключити прецедент" героїчної України, але розіграти карту "переможця" і тим самим змінити саму модель.

 

(Г) Так, Путін усвідомлював, що росіяни теж захочуть відіграти цей сценарій героїв, але він не став "розмінюватися на дрібниці" як білоруський президент, а вибудував геніальну схему.

 

(Д) Путін активно вшив у свідомість своїх підопічних, що українські переможці - не герої, а хулігани. В Росії повно прикладів хуліганських розбірок, тому модель прийняли ... Причому некритично.

 

(Е) Під цю ідею активно запрацювали масмедії, які, як з'ясувалося, були без комплексів і замість показу правди почали розкручувати претензійну ідею про майданівців як бандерівців (хуліганів).

 

(Ж) наступний крок - "наших б'ють". Українці - вже не брати-слов'яни. Але в Україні є росіяни, яких кривдять. І наших треба захистити. (Те, що в реальності не було жодних фактів знущання над росіянами, окрім окремих маргінальних ексцесів, - було не важливо).

Цей момент мені здається найбільш загадковим. Як медіа примудрилася вшити фактор "наших б'ють" при повній відсутності фактажу? З одного боку це нахабна брехня, але в описуваному жанрі - це "високе мистецтво" створення "віртуальної" реальності.

В принципі - якщо немає фактів, можна сфабрикувати інтерв'ю. Яка-небудь продажна бабка-пенсіонерка (з совкових) може розповісти, як їй буде страшно, якщо її змусять говорити по-українськи. Для більшого залякування можна показати вирване з контексту фото майданівців, які воюють з беркутом, але вони - для перестрашеної бабусі - будуть виглядати як злочинці. Тут в принципі достатньо уміння "жонглювання" відео-образами.

Можна ще й музики страшної додати, щоб телеглядач злякався. Коротше, за консультацією звертайтеся до авторів трилерів.

В принципі - можна згадати як бандерівці у війну вбивали москалів (не пояснюючи, що зараз не війна і українці до росіян ставляться як до своїх сусідів).

Тобто, міфологія на марші - мантру "наших б'ють" зліпили незграбно, але телеглядач не розрізняє грубої халтури, бо такі матеріали годують емоції, а не розум, а емоції - не надто перебірливі.

Більше того, на постсовковому просторіах, щоб відбити вміння розрізняти реальність від суррогату, - медіа завжди підгодовують підопічних всякою чорнухою.

 

(З) Наступним ходом в шаховій партії чорних - вибір території - для відбирання. І тут Путіну здорово пощастило. Історія підготувала йому королівський подарунок - майже острів Крим, в якому є російська більшість, півострів, який був подарований Україні недавно і який набагато легше "відкусити ", ніж шматок материка. Крим по'єднаний з материком парою тонких перешийків – є ідеальним об'єктом.

 

( І ) Далі в об'єкт засилають маріонеток - дуже вдалі фігури вождів, реальних зеків, які без комплексів, але виглядають автентично для пролетарського електорату (не те що очкарик Яценюк).

 

(К) Найбільш ризикованим був карнавал з російськими військами - "купили форму у Воєнторзі". Це була дуже ризикована частина авантюри, але для внутрішнього користувача - ця несусвітня дурість - зійшла.

До речі, у такої дурості є своя користь - тест на ідіотизм аудиторії. Якщо масово не почнуть кричати, що їх дурять - значить все нормально, "клієнт дозрів", можна ліпити сюжет далі.

 

(Л) Відбираючи Крим в України, Путін заодно зіграв у "переможця хуліганів". Бачите, який він "крутий", відібрав у хуліганів частину власності (покарав їх), а вони навіть не пискнули (в силовому сенсі слова).

 

(М) У результаті всієї цієї фантасмагорії - Путін домігся геніального ефекту. Масовка Росії - сприйняла всю цю карнавальну історію всерйоз - як героїчну перемогу Великої Імперії, яка відважно "врятувала наших", збільшила свою територію (на курортну зону) і покарала хуліганів.

 

(Н) У результаті Путін не просто переконав своїх підданих не намагатися брати з українців приклад, але повністю перекроїв погляди своїх підданих. Тепер вони ще й щасливі - жити в такій Сильній Країні з таким Великим Президентом, який до того ж ще й не дає в образу "наших" і карає хуліганів, щоб їм не кортіло.

 

(О) Саме така картина вибудовується в голові обивателів ​​Росії. І вони вже щасливі і шаліють від усього цього водевілю.

 

(П) А як же санкції, як світова громадська думка, візи, обвал рубля, акції та інша - реальне життя, запитаєте ви ?

 

(Р) Фокус в наступному. У нас є два світи - матеріально-приземлений і піднесено-ідеалістичний. І гормони набагато сильніше включаються від символів і образів, так як вони емоційно позитивно заряджені і набагато стійкіші, ніж радість від володіння наприклад ста доларами.

 

(С) Це закон психології. У радості є емоційний заряд і ступінь стабільності. І будь-які матеріальні статки самі по собі - гранично короткочасні і "немічні".

Вони сильні тільки в період передчуття і бажання володінти, але самі по собі вони швидко остигають і "гаснуть", якщо не конвертуються в щось гідне.

 

(Т) І все ж, що робити з матеріальними втратами? Відповідь: - більшість людей в Росії не володіє акціями і не особливо заморочується з валютою.

І зміни цін - не настільки різкі. Тим більше, що держава може замортизувати падіння економіки - короткочасним вкиданням резервів, щоб країну не труснуло від падіння. А плавне падіння - аж ніяк не так помітне і на фоні не особливо успішних буднів в принципі не настільки впадає в очі.

 

(У) Таким чином - Путін у своєму сценарії аж ніяк не дурень і не хвора людина, а геніальний володар умів і сердець своїх підданих. Принаймні тієї більшості - яка не опанувала вміння розкушувати такі маніпуляційні технології.

 

) Далі, а чи не шкода Путіну втрачати імідж на Заході? Напевно шкода. Але все ж - він живе в Росії. І новий сплеск місцевого ентузіазму щодо Великого Імператора - для нього набагато цінніший, ніж статус "того, кому не подають руки" поза країною.

 

( Х ) будь який негідник - відгородившись на своїй дачній ділянці від сусідів - цілком може відчувати себе щасливим і впевненим у собі. І для Путіна - Росія стала такою обмеженою з усіх боків дачею на якій можна жити до кінця днів і цілком обійтися без виїздів у великий світ. Це, звичайно, можна назвати "містечковістю", але в будь-якому способі життя є свої принади.

І як би це дивно не звучало, але виглядає це все цілком логічно - з локальної точки зору.

 

(Ч) Більше того, те що Захід обмежилася лише фінансовими та іншими несиловими методами - в цій моделі також грає на руку Путіну. Він може це подати так: тепер я сильніший усього світу, так як мої дії всі бояться оскаржувати і це йому плюс - для

його моделі світу.

 

 

Свіжа новина:

У Держдуму внесли законопроект, який встановлює 18 березня в якості нової пам'ятної

дати - «День возз'єднання Росії та Криму». Автори законопроекту вважають, що ця дата «стане символом нової сильної єдиної Росії ».

 

Якщо Путіну достатньо було отримати саме цей спецефект, то можливо, що Путін на тому й заспокоїться. Подальші анексії саме в цій моделі не принесуть йому дивідендів а тільки зайву мороку.

І це значить, що Україна звичайно втратила Крим, але можна сказати, що Україна відкупилася Кримом від одіозного сусіда.

В принципі Крим не грав принципової ролі для України, а їздити відпочивати туди можна буде і далі...

 

Праві ми, буде видно в найближчому майбутньому.

 

Для України - якщо вона буде прагнути до розквіту - Росія імені Путіна - це "купа сміття", яку краще не чіпати, щоб не вимазатися.

Але в Росії - живе безліч чудових людей і можна буде спілкуватися безпосередньо з чудовими Росіянами, які потрапили "в халепу", але вони не винні і дружити з ними можна і потрібно.

 

PS. Повчальність цього сюжету в тому, що Російська модель показує небезпеку сильного Президента - тому що він може зіграти в гру "країна для мене" і пожертвувати країною заради свого іміджу. Хоча, звичайно, простонароддя буде навіть раде - жити під

сильним паном, але навряд чи в цьому сенс життя для людини, створеної за образом і подобою Б-га.

І можливо, що в Україні, щоб уникнути подібних ексцесів, - необхідно мінімізувати повноваження Президента - до представницьких і будувати парламентську демократичну

модель, паралельно виховуючи парламентаріїв, щоб влада навчилася працювати заради народу а не навпаки.

Так що друзі мої, якщо ми праві - Путін розіграв геніальний сценарій заради себе коханого.

Якщо він при цьому не буде, як Сталін, знищувати свій народ і не буде, як Гітлер, знищувати чужі народи - то це ще не найстрашніший варіант. Хоча для ХХI століття виглядає дещо старомодно, але людська психіка незмінна - і старі ігри працюють на новій сцені.

А Україні - ми побажаємо йти вгору. Як сказали мої колеги - за допомогою анексії Криму була перерізана пуповина між Росією і Україною - і тепер Україна вільна вибирати свій шлях. Дай Б-г їй вибрати його правильно.

А ми постараємося допомогти в правильному розумінні ситуації і правильному виборі.





 

Яндекс.Метрика