на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Сергій Громенко

Геополітичні підсумки епохи, що минає

Українська криза і дії Росії в Криму підвели підсумок під існуванням Ялтинської системи, яка повільно руйнувалася після 1991 року. Підіб'ємо короткі підсумки.

1) Останні 350+ років основною формою балансу сил світових держав була т.зв. «Система міжнародних відносин», що формувалася за підсумками якої-небудь масштабної бойні. Вестфальська система склалася у 1648 р. після Тридцятилітньої війни, Віденська - у 1815 р. після Наполенівських війн, Версальсько-Вашингтонська система відбулася в 1919-22 рр.. після Першої і Ялтинсько-Потсдамська 1945 р. – після Другої світової війни.

2) Перед цими глобальними бійнями мали місце локальні сутички на периферії, що визначали майбутніх ворогів і розклад сил. Перед Першою світовою мали місце Американо-іспанська, Англо-бурська, Російсько-японська і ще з десяток інших війн; перед Другою - Італо-ефіопська, Японо-китайська війни, Халхін-Гол, окупація Чехо-Словаччини і т.п.

3) Нинішня система, що склалася у 1945 р., в 1990-91 рр. була дещо модернізована (2 +4 по Німеччині, Біловезькі угоди), закріпила однополярний світ, панування Заходу який допускав війни тільки на кордонах Другого і Третього світів, не ближче. Цю епоху характеризує відома ліберальна блаження глупота епохи – всякі там концепції «кінця історії» Ф. Фукуями.

4) Але у 2001 р. відбулася подія, яка порушила неписані правила системи 1945 р. - війна прийшла на територію США. І хоча ні 11 вересня, ані війни, які відбулися після цього не зруйнували Ялтинсько-Біловезькі норми самі по собі, тривожний дзвінок пролунав. І подібно до того, як перед Першою світовою війною склалися Антанта і Троїстий союз, так і перед Третьою світовою різко посилилися інтеграційні процеси глобального Сходу проти глобального Заходу (див. відповідну статтю Ю. Романенко і мою карту).

5) У згоді з цією логікою Третій війні передуватиме ряд локальних конфліктів, як це вже спостерігалося перед Першою і Другою війнами. Короткий нарис бойових дій можна спостерігати на карті 2.

 

6) Стрімке скочування Європи в безодню Другої світової почалося не з аншлюсу Австрії чи приєднання Судет (це були неминучі наслідки), а з перших порушень умов Версальського миру: плебісциту в Саарі і вхід військ Рейху до Рейнської демілітаризованої зони. Сьогодні на наших очах руйнується Будапештський меморандум і інші основи існуючого світопорядку. Ми стали свідками того, про що раніше могли читати тільки в підручниках - краху Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин і підготовки до народження у вогні війни нового світового порядку.

7) Хоча поки ще неясно, коли саме почнеться основна фаза Третьої війни, вже зараз ми спостерігаємо дві обов'язкові передумови до неї - складання глобальних союзів і низку воєн на периферії. І незважаючи на те, що навряд чи в наших силах вплинути на запущені в світі процеси, вважаю, що ясне і тверде розуміння майбутнього набагато краще ніж «страусиний» ескапізм та нічим не обгрунтований ура-ентузіазм.

 

Ресурс "Хвиля"

 

 

 

Яндекс.Метрика