на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Вальтер Куртц

Україна знаходиться на межі повного економічного колапсу

Тверезий погляд

 ukraine Petro Poroshenko

Зараз ми спостерігаємо широке висвітлення у ЗМІ ситуації в України - пов'язаної з геополітичними ризиками, але не було достатньо широкої дискусія стосовно економічних і фінансових умов з якими стикається країна.

Писати про чоловічків у масках, які ведуть бойові дії на Сході України набагато легше, ніж проаналізувати економічну діяльність країни. Однак це економіка, а не російська армія, яка вторглася в Україну, привела країну до межі.

І щоб внести ясність - деякі з економічних і фінансових проблем Києва було видно задовго до конфлікту з Росією.

Україна зараз знаходиться в стані рецесії. Глибокі економічні зв'язки з Росією привели до болючих коригувань в останні місяці. Експорт країни впав на 19% в порівнянні з минулим роком в доларовому еквіваленті і очікується подальше зниження.

Ось деякі ключові показники погіршення ситуації в Україні:

1.    ВВП країни знизився майже на 5% порівняно з минулим роком, і очікуються ще погіршення.

https://2.bp.blogspot.com/-WjEfPXT6Kgg/VB4-oRtM5SI/AAAAAAAAivw/gHHKpdnAqUo/s1600/Ukraine%2BGDP.PNG

2.    Роздрібні продажі України скоротилися в розмірі, ми не бачили такого з початку фінансової кризи.

https://3.bp.blogspot.com/-ZJw0WZIvNcQ/VByp8r9TY1I/AAAAAAAAisw/Ebh1UcUDASA/s1600/Retail%2Bsales.PNG

3.     А також промислове виробництво обвалюється.

https://3.bp.blogspot.com/-zH4U6UjhI2U/VBypw3FOeQI/AAAAAAAAiso/0nbIFe2HKnw/s1600/Indistrial%2Bproduction.PNG

 

4.     Найбільше занепокоєння викликає національна валюта, яка  наближається до рекордних мінімумів, незважаючи на валютний контроль. Насправді в п'ятницю падіння гривні було безпрецедентним (понад 11%), а Київ не в змозі припинити відтік капіталу.

https://3.bp.blogspot.com/-d5YLvfmOW9c/VB5e_COmd5I/AAAAAAAAiwQ/0x5sKQujfrU/s1600/EURUAH.PNG

(джерело: Bloomberg)

Ті, хто проводив час в Україні взимку знають, наскільки суворою може бути погода. З огляду на це, гривня не буде отримувати підтримку з-за кордону. Крім того, не зрозуміло чи уряд буде мати достатньо можливостей, щоб забезпечити достатню допомогу населенню.

5.    Рівень інфляції наближається до 14% і ситуація різко погіршиться в найближчі кілька місяців, якщо слабкість валюти збережеться.

6.     Нарешті, фінансова ситуація в Україні заплутана. У своїх спробах захистити валюту, Київ використовує свої валютні резерви. І тільки фінансування від МВФ дозволяє уряду України підтримувати якийсь натяк на порядок у своїх валютних ринках.

https://2.bp.blogspot.com/-FncHgHHGT8g/VB5inaEU6cI/AAAAAAAAiwY/z_9QUL3rooc/s1600/Foreign%2Breserves.PNG

Крім того, державний борг продовжує зростати, оскільки уряд намагається зберегти українську банківську систему на плаву.

Fitch Ratings: - Державний борг (у тому числі гарантії, такі як зобов'язання НБУ перед МВФ) в ВВП виріс у чотири рази з 2008 року, що відображається на зниженні обмінного курсу, бюджетному дефіциті, рекапіталізації банків і НАК Нафтогаз. Існує висока доларизація та експозиції в іноземній валюті, що робить державу, банки і економіку в цілому вразливою до різкого знецінення.

Ряд економістів в даний момент вважають, що враховуючи погіршення економічної кризи, проблема державного боргу країни є дуже хиткою і за замовчуванням стає все більш імовірною.

Goldman: - Ми як і раніше бачимо ризики зниження активності і нашим прогнозом для скорочення виробництва є 8% цього року і зростання на 1% наступного року. Як ми нещодавно зазначали, ця економічна слабкість, ймовірно, викличе зростання державного боргу до 70% цього року і 77% наступного року, граничного «порога високого ризику» для стійкості боргу. Ці ризики в наших прогнозах в майбутньому ставлять під питання стійкість траєкторії зростання боргу України.

 

Яндекс.Метрика