на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Лiлiя Шевцова

Три головні завдання Путіна в Україні

Перше завдання -Хазяїн Кремля розглядає Україну в якості експериментальної лабораторії для того, щоб втихомирити росіян.

Історія з Україною для Путіна не була самоціллю. Так, і в Росії, і в світі і навіть в Україні існує переконання, що все почалося з України. Але це не так. Все почалося в 2011 році, коли Болотна і Сахарова вийшли на вулиці. Після них Путін з моменту повернення до влади, тобто з 2012-го по 2013-й, до Майдану, витратив весь свій час на будівництво нового політичного режиму. І до кінця 2013 року йому вдалося сформувати в Росії новий політичний режим.

Путін злякався, що, якщо дозволити російським ще пів кроку - на Болотну вийде не 300 тисяч чоловік, а 3 мільйони, тому створив виключно репресивний режим.

Він ліквідував всі статті Конституції, що дають росіянам, можливість відкрито вдихнути. До кінця 2013 року це був не старий Путін, а новий авторитарний режим, уже зі схильністю до абсолютизму і бонапартизму. І тут стався Майдан - Україна стає для нього платформою, щоб випробувати створений ним новий режим. У його руках була готова кувалда, і він заніс її в повітря - але до цього часу Росія вже заспокоїлася. Люди пішли на кухні, злякалися, в'язні Болотній опинилися у в'язниці. Меншість була деморалізована. У нього зник привід застосувати кувалду. І тут включається Майдан, на який він зміг цю кувалду опустити. Насамперед для того, щоб у Росії таких Майданів не допустити. Це була мета Путіна номер один.

 

Друге завдання - Україна вже давно була для нього не державою, а внутрішнім фактором політики, ще з 2004 року. Тоді він не встиг, не зміг, хоча і розглядав Україну як частину російського тіла. Тому новий Майдан, а потім падіння Януковича стали для нього поштовхом.

Україна - лабораторія, яку він використовує, щоб втихомирити Росію. Російська внутрішня задача для нього важливіше, ніж будь-які експансіоністські цілі. Завдання Путіна - не допустити Майдану в Росії.

І ще - людина не надто освічена, Путін, очевидно, підчитав якісь історичні книги і зрозумів: якщо українці підуть з-під його пахви, Росія втратить підстава, у неї не буде історичної легітимації. Тому що Росія через всіх своїх царів, генсеків, пострадянських лідерів вела літочислення від Києва. Ви, українці, забираєте Київську Русь? Ви забираєте у росіян тисячолітню легітимацію християнства і російської держави. І все це важливіше, ніж Росія експансіоністська.

 

І третє завдання -. Путін усвідомив, що зможе правити в сучасній Росії, де всі проблеми виходять на перший план, економіка розсипається, і народ незадоволений, - тільки закривши вікна, зацементувавши двері і мобілізувавши російське населення за рахунок військово-патріотичної риторики.

Справа в тому, що Путіна в Росії не люблять - відвертих путіністов всього 15-17%. Анексувавши Крим, він мобілізував їх, перетворивши Росію у військову країну, а себе - в військового президента. І вискочити з цього він вже не може.

 


 

Яндекс.Метрика