на головну сторінку незалежний культурологічний часопис <Ї>

   www.ji-magazine.lviv.ua
 
      

The Economist

Відлуння Судет. Балтика просить про захист НАТО

«Нам нелегко, але не потрібно впадати в істерику», говорить Едґарс Рінкевікс, міністр закордонних справ Латвії. Оскільки триває українська криза, то  Латвія, Естонія, Литва, три балтійські держави, все більше відчувають тиск з боку Росії через історичні, географічні, і мовні причини. Якби не їх членство в НАТО, балтійська трійця відчувала себе так само вразливою як і в 1938-1939, після того як Гітлер анексував Судети використовуючи як привід необхідність захисту місцевого німецького населення, під час підготовки до підписання Пакту Молотова- Ріббентропа. Говорячи про паралелі між минулим і сьогоденням, Рінкевікс заявив, що «у них зараз багато емоцій».

Всього лише кілька країн знають Росію так добре як Балтія. Вони століттями були частиною Російської імперії і були окуповані Совєтським Союзом 50 років. Приблизно чверть естонців і 27 % латвійців вважають російську мову своєю рідною мовою, хоча практично всі балтійці хоч трохи, але розмовляють по-російськи, а багато з них навіть добре володіють двома мовами. У Латвії одим з п'яти шлюбів - змішаний.

20140329_EUM944

Навіть якщо попередження балтійських лідерів щодо експансіонізму Росії і чули їх союзники в НАТО та Європейському Союзі, та від них часто відмахувалися як від параної або русофобії. «Ми багато разів наголошували, що Росія - це не нова Росія» - каже Марко Міхельсон, глава комітету з зовнішніх відносин Естонського Парламенту, і колишній кореспондент у Москві естонської щоденної газети. Росія продовжує свої експансіоністські традиції, стверджує Міхельсон, і війна в Грузії була лише першим кроком.

Хоча, коли Росія анексувала Крим, ставлення Заходу помінялося, все ж більшість західноєвропейців не згодні з балтійцями і поляками щодо того, що тепер слід робити. Європейський Союз покарав кілька росіян візовими заборонами і заморожуванням активів. Балтійці шоковані : «Список з 21 людини - це жарт, і це навіть не ті люди в списку» - говорить чиновник в Міністерстві Закордонних Справ Латвії.  Дипломати всіх балтійських країн сумніваються, що навіть такі серйозні економічні санкції та неоднозначні сигнали про військову допомогу балтійським країнам, утримають Росію від подальшої експансії. «Ми б хотіли бачити тут кілька американських ескадрилій, солдат, або навіть авіаносець» - каже колишній латвійський міністр.

Економічні санкції дуже дорого обійдуться для Балтії. Росія - це найбільший торговий партнер Литви, на Росію припадає 25 % її торгового балансу, у Литви та Естонії близько 10 %. Сільське господарство та харчова промисловість особливо залежні від російського бізнесу, так само як і порти, транспорт і логістика. Але найбільше, балтійські країни залежать від поставок російських енергоносіїв, зокрема газу. Якщо Росія закрутить вентилі, газові сховища в Латвії зможуть компенсувати недостачу на 3 місяці (або для самої Латвії на 3 роки), але потрібно буде кілька років, щоб знайти і забезпечити альтернативні поставки газу в регіон.

Балтійські лідери очікують, що тиск на них зростатиме пропорційно силі відповіді Заходу на вторгнення Росії до Криму. Росіяни можуть використовувати точкові санкції, наприклад, говорять про заборону на імпорт декількох латвійських товарів або підвищення цін на газ для литовців. Вони можуть посилити свою пропаганду (особливо через російське телебачення, яке дивляться багато прибалтів можливо, проведуть кібер-атаку, або спробують дестабілізувати повсякденне життя. «Деякі росіяни тут живуть в російській мильній бульбашці» - говорить Вікторс Макаровс, росіянин, який працює в латвійському МЗС. Дослідження показує, що двоє з трьох росіян в Латвії підтримую анексію Криму Росією

Якщо ж подивитися на справи позитивно, то балтійські політики сподіватися що, російський реваншизм пробудив Захід щодо важливості їхнього регіону і необхідності його захисту. Вони сподіватися, що це спонукатиме Швецію та Фінляндію до вступу в НАТО і перешкодить зменшенню оборонних бюджетів урядів цих країн та інших країн ЄС. І хто знає ? - Можливо, розділений ЄС нарешті об'єднається навколо більш гармонійної політики безпеки.

 

http://www.economist.com/news/europe/21599828-baltics-look-nato-protection-echoes-sudetenland?fsrc=scn%2Ftw_ec%2Fechoes_of_the_sudetenland

 





 

Яндекс.Метрика