повернутися Ї: дискусія

   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Павло Казарін

Полюбіть Південний Схід

Зараз про Південний Схід України говорять більше, ніж навіть про владу, більше, ніж про олігархів і вже точно не менше, ніж про позиції Європи та США. Тому що від всіх перерахованих гравців залежить короткострокове українське майбутнє. А від південного сходу - довгострокове.

Можна звалити режим, оголосити люстрацію і навіть законодавчо заборонити нинішню партію влади. Це поміняє фігури на дошці, але не змінить правил. Тому що дуже скоро на зміну Партії регіонів цілком може прийти яка-небудь «Партія кварталів», і статус-кво може бути відновлений. І якщо це станеться, то винен буде не Південний Схід. Винні будуть ті, хто категорично не хочуть з ним говорити.

Щоб обізвати «Лівобережжя» «лігвом тітушок » розуму багато не треба. Точно так само не вимагає особливого праці бурчання з приводу небажання Південного Сходу масово виходити на майдан. Куди важливіше зрозуміти - чому протест проти влади, яка своїм антирейтингом порушує закони політичної фізики, не викликає у половини України бажання солідаризуватися.

Важливо розуміти, що у прихильників майдану є кілька ліній мотивації.

Перша - національна. Цей вектор здатний сьогодні об'єднати як прихильників інтегрального націоналізму, так і помірконих адептів будівництва української політичної нації.

Друга лінія мотивацій - це соціальна. Майдан не в останню чергу симпатичний саме тим, хто вже сьогодні ідентифікує себе в ролі «середнього класу». Він привабливий для тих, хто навчився заробляти не за рахунок доступу до держбюджету, а завдяки власним умінням і навичкам. Цим людям важливі нормальні правила гри, конкурентне середовище і економіка рівних можливостей.

Ні в одну з двох перерахованих систем координат масовий Південний Схід не вписується. Національна тема відверто бентежить росіян і російськокультурних. Вони бояться того, що їх ціннісна система координат виявиться зайвою в новій державі. Хтось вважає, що Україна стане другою Латвією, хтось - що «українська» половина піде в різке наступ на «російську » (або російськокультурну – якщо хочете). Вони не бачать своїх цінностей, своєї історії і своїх героїв у майбутній Україні і тому зовсім не мотивовані за цю саму нову країну боротися.

Можливо, національна тема не викликає настільки жорсткого неприйняття у російськомовних українців Південного Сходу, але їх, у свою чергу, лякає друга - базис - той, що стосується соціального зрізу протесту.

Майдан почався з Європи і, в разі перемоги, може нею ж і закінчитися. МВФ дасть кредити, угода про Асоціацію буде підписана, Росія посилить митний контроль, а українська промисловість в результаті почне проходити через капітальний і незворотний злам. Треба розуміти, що патерналізм Південного Сходу в чомусь обумовлений, в тому числі, і способом господарювання регіону. Мова йде про великі заводи, великі підприємства, де сувора ієрархічність доповнюється відсутністю альтернативних соціальних ліфтів. У цьому ж переліку - робочі династії, сувора субординація, відсутність мотивацій для ініціативи. До того ж нормально жити в містечку з містоутворюючим підприємством можна лише за умови благоденства цього самого підприємства.

Південному Сходу так ніхто і не сказав - як саме йому пропонують жити після перемоги Майдану і дрейфу країни у бік ЄС. Як йому існувати з новими тарифами на ЖКГ, зростання яких вимагає МВФ? Як житиме той самий Кременчук, в якому сьогодні розташовані вагонобудівний, колісний, сталеливарний і автомобільний заводи? Куди підуть працівники цих підприємств, якщо через зниження російсько-українського товарообігу заводи почнуть скорочувати свої потужності? За які гроші існувати сім'ї, весь звичний уклад якої кане в небуття?

Ви чули відповіді на ці питання від лідерів опозиції? Я - ні. І мені незрозуміла образа, з якою керівники парламентської опозиції кажуть про небажання Південного Сходу підтримувати їх європоцентричний курс. Все закономірно, знаєте. На адресу Південного Сходу часто звучать глузливі сентенції. Не найбільш розумна тактика, м'яко кажучи. Проблема «Лівобережжя» не в тому, що про нього говорять, а в тому, що з ним ніхто не говорить. Крім, як не дивно, Партії регіонів. Ось ця політична сила якраз розмовляє з своїм виборцем на одній мові. Це вона говорить найважливіші слова для нього слова: «Ми про вас подбаємо».

Південний Схід не приречений на Партію регіонів, він поки що приречений лише на спосіб свого господарювання. Партія регіонів - єдина, хто розуміє цю мотивацію і успішно її експлуатує. Вона випалила політичний простір регіону, знищивши паростки конкуренції (вірні сателіти з КПУ з об'єктивних причин не представляють для них загрози). Але при появі альтернатив Південний Схід цілком згоден їх підтримувати. Приклад Сергія Тігіпка, який зумів отримати відчутне число голосів Південного Сходу на минулих президентських виборах - тому підтвердження. Попит є - пропозиції немає. А пропозиції немає тому, що в опозиції ніхто не хоче розуміти тієї реальності, в якій існує ця частина України.

Майдан і його прихильники в більшості своїй, так чи інакше, вписані в Європу. Для їх особистого майбутнього нинішній стан справ у країні (корупція, беззаконня перевіряючих, рейдерство) - це удар по їх майбутньому. Візьміть дані КМІС: середній вік протестувальника в центрі Києва - 37 років (досить продуктивний період), 43 % - з вищою освітою (вище, ніж у середньому по країні). 27 % з учасників майдану - це фахівці, 17 % - підприємці. Для порівняння, залежних від бюджету пенсіонерів - лише 7 %. У переліку мотивацій протестуючих відразу після невдоволення жорсткими діями влади стоять «прагнення змінити життя в Україні» (51 %) і «відмова Банкової підписати угоду про Асоціацію з ЄС» (47 %). А як бути тим, для кого ці самі зміни означають животіння в рідному індустріальному і безальтернативного місті? Куди подітися тим, чиє містоутворююче підприємство не входить у список бенефіціарів від створення зони вільної торгівлі з ЄС?

Замість того, щоб лаяти Південний Схід варто, як мінімум, спробувати запропонувати відповіді на незадані жителями регіону запитання. Головне з яких звучить досить просто: «А з нами що буде?» Поки Майдан буде пропонувати Південному Сходу тільки свій порядок - він буде приречений на повторення ситуації останніх двадцяти років. Прийшла пора зрозуміти потреби індустріального Лівобережжя. Зрештою, хтось з опозиціонерів повинен набратися сміливості, щоб сказати їм: «Знаєте, ми про вас подбаємо».

 

13 лютого 2014

Джерело: Новий регіон

 

Яндекс.Метрика