повернутися Ї: дискусія


   www.ji-magazine.lviv.ua
 

Іван Крастев (Болгарія)

Хто втратив Україну?

Карл Маркс якось сказав, що всі великі історичні події повторюються двічі: «Перший раз як трагедія, а другий раз як фарс». На Україні, на жаль, трагедія і фарс один від одного невіддільні.

Саме тому було б помилкою вважати нинішню хвилю масових політичних протестів, викликану відмовою уряду від підписання договору про співпрацю з Європейським союзом, другою Помаранчевою революцією. У 2004 році натхнені надією якнайшвидшого приєднання до ЄС українці висипали на вулиці, щоб повернути «вкрадені результати» президентських виборів. Тоді Євросоюз виглядав фантастичною машиною, яка може перетворювати авторитарні держави в демократичні і зробити бідні суспільства процвітаючими.

Зараз українцями рухає щось інше - страх того, що їхню країну можуть назавжди позбавити перспективи стати частиною Євросоюзу. Вони знають, що їх країна не вступить в ЄС у найближчі десять років, і знають, що ЄС сам перебуває зараз у кризі. Але вони рішуче налаштовані наполягати на своєму праві на європейське майбутнє. Страх втратити цю надію, здається, знаходиться в самому осередді «м'якої сили» (soft power) ЄС зараз, коли перспективи розширення згасають.

Реальна спадщина Помаранчевої революції, що знаходить відображення і в нинішній хвилі протестів, полягає в тому, що люди усвідомили: політичним лідерам вірити не слід, але десятки тисяч людей, що зібралися на площі Незалежності в Києві, можуть ефективно використовувати своє право вето. Головна відмінність між подіями 2004 року і сьогоднішніми - у тому, що практично за одну ніч Україна втратила власний привілей - статус геополітичної невизначеності.

Протягом двадцяти років після закінчення «холодної війни» країна була схожа на величезну валізу без ручки: її не можна було ні взяти з собою, ні залишити на вокзалі. Вважалося, що Україна розділилася на проросійський схід і переважно антиросійський захід і що будь-яке необережний рух здатний привести до розвалу країни.

Економіка України залежить і від Росії, і від ЄС: її трудові мігранти їдуть як на схід, так і на захід, а її розсудливі олігархи зберігають яйця як мінімум у двох кошиках. Політично ця Україна - теж на своїй хвилі: корумпована, безладна, неефективна, але при цьому набагато більш плюралістична і відкрита, ніж Росія чи Білорусь. Тим самим, хоча осягнути, чого хочуть українські лідери, було завжди складно, пророкувати, наскільки далеко вони готові йти, було досить легко. Тому не дивно, що українські еліти останніх двадцяти років роздавали обіцянки, але уникали зобов'язань.

І все це змінилося - практично за одну ніч. Україна відтепер не «ізольований острів у центрі». Ні Росія, налаштована знову об'єднати пострадянські країни в Євразійському економічному співтоваристві ( ЄврАзЕС ), ні ЄС, ображений відмовою Віктора Януковича підписати угоду про співпрацю, не можуть миритися з поточним станом речей. Нинішня криза демонструє, що ЄС недооцінює креативної сили європейської політики сусідства - от і нагадування одночасно про силу політичної привабливості ЄС і слабкості його дипломатії.

Зрештою, Україну всі неправильно зрозуміли. Європейські політики змусили Кремль увірувати в те, що Україна для ЄС не така важлива. У результаті Росія захотіла не тільки перешкодити повороту України в бік ЄС, але і включити її в свій власний проект інтеграції. Європейські лідери також випустили з уваги те культурне презирство, яке сформувалося у російського керівництва по відношенню до «імперії одностатевих шлюбів », яким в їхніх очах став ЄС.

Росія теж не розуміє Україну. Масштаб протестів у Києві застав Кремль зненацька, тому що російські еліти ніколи не вважали громадянське суспільство незалежним гравцем в національній політиці й не помітили появи в українському суспільстві європейського консенсусу. Але Путін правильно побачив, що зараз, на відміну від 2004 року, Янукович готовий застосувати силу, якщо це та ціна, яку він повинен заплатити, щоб утримати владу у власних руках.

Зовнішні спостерігачі повинні розуміти, наскільки високо піднялися ставки на пострадянському просторі, де неминуче зіткнуться два протиборчі інтеграційні проекти. В України залишилося всього три варіанти:

·       підписати угоду з ЄС, про що мріють більшість українців;

·       вступити в ЄврАзЕс Путіна, що вважає за краще знаходиться в небезпеці політична еліта;

·       або збанкрутувати.

 

Project Syndicate

 

Яндекс.Метрика