повернутися Ї: дискусія

Написати відповідь
Інші матеріали на цю тему

Примирення повинне бути взаємним

Ілько Лемко

http://postup.brama.com Поступ 27.02.2003

З кожним днем, що наближує нас до липня 2003 року -- місяця, на який заплановано найбільше заходів з нагоди 60-их роковин трагічних подій на Волині,-- стає щораз очевиднішим: українсько-польські стосунки чекає важке випробування.

За останні тижні практично не було жодної зустрічі між представниками України та Польщі, на якій би не обговорювали питання про події на Волині. Черговий приклад -- візит шефа Бюро національної безпеки та оборони Польщі Марека Сівця до Києва. Однією з тем розмов у Києві стало "волинське" питання: Варшава хоче чітко почути позицію України.

Попередньо український президент вже встиг назвати події на Волині "злочином проти людяності". Але, здається, навіть така оцінка Кучми не зовсім влаштовує поляків. Вони вимагають більшого. В тоні польського посадовця, як і в тоні польських ЗМІ, постійно звучить нота, яка однозначно закликає українську державу на найвищому рівні вибачитися перед польським народом за міжнаціональний конфлікт на Волині шістдесятирічної давнини.

За пропозицією Марека Сівця, вже найближчим часом на Волинь має прибути польсько-українська делегація, яка накреслить програму заходів, запланованих на липень. На перший погляд, ця ініціатива виглядає доброю, але не можна забувати, що в самій Польщі все вже давно вирішено. І якщо проаналізувати формулювання, які викладено в пропозиціях щодо відзначення роковин подій на Волині, то наперед можна спрогнозувати, що вони не сприятимуть українсько-польському порозумінню. Жорсткі формулювання польської сторони зумовлені тим, що їх готували під впливом організацій "кресовякув" (поляків, що колись мешкали на теперішній українській території).

Насторожує ще один момент -- організовує заходи секретар польської Ради охорони пам'яті, боротьби і мучеництва Анджей Пшевознік. Багато хто у Львові вважає саме його одним із головних винуватців того, що справу польських військових поховань на Личакові до цього часу не завершено, що призвело до загострення у стосунках України та Польщі.

Як би там не було, проблема існує. І оминути її неможливо. Звичайно, сумно, що в розмову на гострі історичні теми Україна входить на слабких позиціях. Леонідові Кучмі, який опинився у частковій міжнародній ізоляції, дуже важливо поновити дружні стосунки з польським президентом. І буде дуже прикро, коли ця обставина стане основним чинником, який визначатиме характер діалогу України та Польщі. Саме тому в цих умовах надзвичайно важливою є позиція громадськості. Від того, що і як говоритимуть українські політики та інтелектуали, залежатиме майбутнє українсько-польського примирення.

Першу спробу почати нормальну розмову вже зроблено -- днями оприлюднено відкритий лист з приводу 60-ї річниці збройного українсько-польського конфлікту на Волині. Цей лист підписали відомі в Україні люди. Очевидно, їх позиція викличе реакцію у суспільстві. І "Поступ" готовий надати можливість висловитись усім, хто хоче долучитися до дискусі. У завтрашньому числі "Поступу" буде опубліковано повний текст цього листа, а також інші матеріали присвячені роковинам подій на Волині.