повернутися Ї-інформ

Весна тоталітаризму

Фото Андрія Кирчіва

Подія, що трапилася вранці1 березня ц.р. на Хрещатику у Києві, шокувала демократичну громадськість світу. Кілька сотень міліціонерів, у тому числі - бійців загону спеціального призначення “Беркут”, у брутальний спосіб знесли наметовий табір учасників акції “Україна без Кучми”. Мешканців “малих архітектурних форм” били, тягли за ноги до спецмашин і згодом розвезли по різних райвідділах МВСУ Києва, а намети, більшість з яких були недоторканною власністю народних депутатів України, перевезли на Європейську площу під Арку Дружби, іменовану в народі “московським ярмом”. Під час проведення операції міліція осквернила державну символіку України, свідомо ламаючи і кидаючи під ноги затверджені Конституцією синьо-жовті прапори. Все це відбулося на очах у мешканців Києва, гостей та іноземних журналістів, акредитованих в столиці.

Формальною підставою знищення табору стало рішення Старокиївського районного суду (датоване 28 лютого ц.р.), про яке, однак, не було завчасу повідомлено учасників табору і яке, згідно із приписами українського законодавства, можна було опротестувати впродовж 10 днів. Цікаво, що на прохання прокоментувати подію Президент України із явним роздратуванням відповів російською:“Нарешті влада показала, що вона є владою, а так звана опозиція тепер там, де їй і місце”. Зважаючи на те, що на момент інтерв’ю більшість учасників акції ще знаходилася у слідчих ізоляторах, кинута “гарантом” фраза стала недвозначним трактуванням взятих на озброєння методів розмови з опозицією.

Українська феміда проявила небачену проворність: вже до кінця дня всі із більш як сорока затриманих отримали свої вироки виїзних районних судів Києва. Максимальне покарання - штраф у розмірі 136 гривень - було присуджено лише кільком мешканцям “зони вільної від Кучми”, проте було створено прецедент силового вирішення внутрішнього політичного конфлікту між офіційною владою і суспільством.

Захід зреагував більш ніж негативно на події у Києві. Зокрема, на адресу Президента України надійшов лист обурення від адміністрації США, а відомий фінансист і засновник Міжнародного фонду “Відродження” Джордж Сорос виступив на шпальтах “Файненшал Таймс” із закликом до лідерів західних демократій припинити будь-які відносини між ними і“п.Кучмою до завершення незалежного розслідування, коли відповідальні оплатять рахунки”, а самому п.Президентові - “передати свої повноваження конституційно визначеному наступникові і очікувати завершення слідства”. “Народ повинен знати, що Захід залишається з ним, протестуючи проти спроб п.Кучми втекти від відповідальності, чи, що важливіше - від закону”.