повернутися Ї: кордон

Німецька Хвиля 13.03.2004 http://www2.dw-world.de/ukrainian

Розширення Європейського союзу: хвальба та критика

До розширення Європейського союзу на Схід залишилися лічені тижні. Цими днями в Європарламенті були представлені чергові звіти про розвиток країн-кандидатів. Незважаючи на чимало позитивних зрушень, депутати в Стразбурзі висловили занепокоєння розвитком корупції та браком дієздатних адміністративних струтур.

Загалом з огляду на майбутнє розширення ЄС серед більшості членів Європарламенту й надалі панує оптимістичний настрій. Хоча такий настрій і було дещо зіпсовано звітами про стан справ у країнах-кандидатах. Головною проблемою в Східній та Центральній Європі залишається корупція. Говорить член Європарламенту від Німеччини, представник Християнсько-демократичного союзу Ельмар Брок:

"Як нам вже довелося почути, корупція існує також у німецькому футболі. Отже, це проблема всіх. Але в країнах-кандидатах ця проблема набула особливого розмаху. Слід докласти усіх зусиль для того, аби подолати таку "ракову пухлину", щоб вона не змогла вкорінитися в Європейському союзі і загальмувати його розвиток."

Сильно розвинена корупція помічена в п"ятох з десяти країн-кандидатів, а саме в Польщі, Латвії, Словаччині, Словенії та Угорщині. Серед причин розвитку хабарництва називаються недієздатна адміністративна та судова системи. Крім того, розвитку корупції сприяють низькі зарплати. Згідно з представленими в Європарламенті звітами, хабарництво в багатьох країнах-кандидатів часто можна зустрітити навіть серед найвищого керівництва.

Серед проблем називаються також недостатній рівень правових гарантій для іноземних інвесторів. Особливо складно закордонним бізнесменам в Польщі. З огляду на проблеми, які все ще існують в країнах-кандидатах, депутат від Великобританії, член Лейбористської партії Гарі Тітлі застеріг:

"Це розширення або зміцнить Європейський союз, або стане причиною його розколу. Якщо ми не справимося з розширенням, то ЄС буде завдано серйозної шкоди. Надзвичайно багато поставлено на карту. Тому так важливо, щоб країни-кандидати дотримувалися стандартів Євросоюзу."

Досі тільки уряд Мальти може похвалитися виконанням практично всіх вимог. У зв"язку з цим комісар Єврокомісії з питань розширення Ґюнтер Фергойґен був вимушений визнати, що Європейському союзу не минути проблем після приєднання до нього нових членів. Звертаючись до членів Європарламенту, він сказав:

"Політичні еліти в Європейському союзі повинні були б докласти більше зусиль, аби підготувати жителів своїх країн до такого історичного виклику, яким є розширення ЄС. Представники Єврокомісії про це неодноразово говорили. Ще є час, щоб наздолужити згаяне."

Незважаючи на майбутні проблеми, Фергойґен переконаний у тому, що приєднанню до Європейського союзу нових членів альтернативи немає. В центрі уваги дебатів у Стразбурзі перебував також наступний етап розширення ЄС. У той час, як на адресу Болгарії пролунали компліменти, Румунії довелося вислухати серйозну критику. Як зазначалося, в цій країні досі порушуються принципи правової держави, засоби масової інформації відчувають тиск з боку влади, надходять повідомлення про випадки катування в поліцейській дільницях. До того ж, Румунія залишається важливою ланкою для торговців людьми. Говорить британська баронесса Ніколсон оф Вінтербурн, яка склала звіт про ситуацію в цій країні:

"Ми не можемо діяти, так як діяли раніше: тобто, стверджувати, що в Румунії, начебто, все в порядку і її приєднання до Європейського союзу 2007-го року - це вже вирішена справа. Ми всі хочемо бачити цю країну в ЄС. Але це має відбутися не за будь-якої ціни, яка врешті може виявитися занадто високою для наших громадян."

У своєму звіті баронесса Ніколсон оф Вінтербурн пригрозила Бухаресту призупинити переговори про приєднання до ЄС і звернулася до Єврокомісії з вимогою визначити нову стратегію стосовно Румунії.

Кай Рінеккер, Володимир Медяний