повернутися Ї: кордон

12.12.2007 http://www.dw-world.de

Історичний день об’єднаної Європи

У четвер у Лісабоні лідери Євросоюзу підпишуть дві угоди. Вони мають реформувати ЄС і підготувати його до вимог майбутнього. Канцлер Німеччини Меркель говорить про „історичний прорив”.

Спочатку була мрія. Мрія називалася Конституція Європейського союзу. Амбіційний документ мав реформувати ЄС і в першу чергу пристосувати його до наслідків розширення на Схід у 2004 році: спростити процес ухвалення рішень, зробити їх більш демократичними. Але два роки тому мрія лопнула, розбившись на референдумах у Франції та Нідерландах. Євросоюз поглинув у глибоку кризу, з якої вийшов лише цього року.

Лідери країн ЄС домовились про новий основоположний договір, який міститиме основні реформи з проекту Конституції. Саме слово „конституція” остаточно поховано, щоб не дратувати громадян.

Президент, подвійна більшість і народна ініціатива

Новий документ називається просто – договір. Оскільки підписують угоди у столиці Португалії, що нині головує в Євросоюзі, то за традицією їх називатимуть Лісабонські угоди. Ось головні зміни, що очікують ЄС:

-         Європейський союз очолить президент, якого обиратимуть на два з половиною роки. Зараз головування в ЄС міняється кожні півроку

-         Обов’язки міністра закордонних справ візьме на себе високий представник з питань зовнішньої політики та політики безпеки

-         Хартія про основні права людини стає обов’язковою для всіх 27 країн-членів ЄС за винятком Великобританії та Польщі 

-         Від 2012 року рішення ухвалюються т.зв. „подвійною більшістю”: 55 відсотків країн та 65 відсотків населення ЄС

-         У Європарламенті поменшає депутатів. Замість 785 їх буде 750

-         Від 2014 року скасовується принцип „одна країна – один комісар”. Лише дві третини членів ЄС матимуть своїх комісарів у Брюсселі

-         Національні парламенти можуть висувати претензії до європейських законодавчих ініціатив

-         Запроваджується інститут народної ініціативи. Зібравши мільйон підписів, громадяни можуть пропонувати закони Єврокомісії. 

Урочиста церемонія підписання угод відбуватимуться в монастирі Ієрономуса в Лісабоні, одній з найвидатніших архітектурних споруд Португалії. Монастир вважається символом золотого віку країни. Там стоять саркофаги з португальськими королями та королевами, принцами і принцесами. Там же похований і знаменитий мандрівник Васко да Гама.

Меркель: договір не залишає відкритих питань

Величне місце має підкреслювати значення події. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи напередодні саміту ЄС у німецькому Бундестазі, назвала новий договір „історичним проривом”:

„Не думаю, що я схиляюся до перебільшеної ейфорії, але я думаю, що ми можемо спільно визнати: цей день відзначає історичну цезуру для Європи. Можливо, пізніше його називатимуть вирішальним етапом на шляху до більш гнучкої Європи. Після ратифікації Лісабонський договір завершить процес реформ, розпочатий договорами від Маастрихта до Ніцци. На відміну від своїх попередників, цей договір не залишає відкритих питань. Він завершує реформу, що була необхідна після великої хвилі розширення ЄС на Схід. Він реагує на побоювання громадян, він об’єднує уявлення різних країн членів про майбутнє Європейського союзу. І таким чином закладає підвалини нового ЄС у ХХІ-му столітті”.

Очікується, що угоди набудуть чинності найпізніше 2009 року. Після сьогоднішнього підписання главами держав та урядів почнеться процедура ратифікації урядами. Референдумів за винятком Ірландії не заплановано. Це має убезпечити документи від сумної долі проекту Конституції ЄС. 

Випробування Косовим

Урочистості з шампанським у Лісабоні стануть першою частиною саміту ЄС. Другий день його учасники проведуть в Брюсселі. Там, у неофіційній столиці ЄС,  на них уже чекає нове випробування – майбутній статус Косова. Як стало відомо напередодні саміту, ЄС збирається заявити про готовність взяти на себе відповідальність стабілізацію краю, що збирається в односторонньому порядку проголосити незалежність від Сербії. Чи впорається ЄС із цим завданням, стане видно вже найближчим часом.

Роман Гончаренко