повернутися Ї: кордон

Тарасюк: Київ готовий йти на компроміс з ЄС

Ірина Сомер
Бі-Бі-Сі, Брюссель 01 травня 2006 p. http://www.bbc.co.uk/ukrainian

2008 рік може стати роком зміни формату відносин України з Європейським Союзом та НАТО.

З січня цього року Україна буде мати нову угоду щодо співробітництва з ЄС, причому Київ сподівається, що це буде європейська угода про асоціацію. Але ще до цього українська сторона має отримати спрощений візовий режим та домовитися про реадмісію з Євросоюзом.

Щодо НАТО, то у жовтні 2008 року Київ сподівається на запрошення до переговорів стосовно членства у цій організації. Про це все в інтерв’ю нашому кореспонденту в Брюсселі Ірині Сомер – міністр закордонних справ України Борис Тарасюк:

Бі-Бі-Сі: Минулого тижня під час неформального самміту в Софії міністрів закордонних справ країн – членів НАТО відбулося засідання Комісії Україна-НАТО за вашою участю. Напередодні засоби масової інформації розповсюдили повідомлення з посиланням на високого посадовця альянсу стосовно того, що Сполучені Штати Америки ставлять за мету членство України в НАТО у 2008 році. Якими є реальні перспективи відносин Києва з цією організацією?

Б.Тарасюк: Мені не відомо про те, що Сполучені Штати ставлять за мету вступ України до конкретного терміну. Основний заклик, який ми почули в Софії, полягає в тому, що НАТО буде готово запросити Україну до плану щодо набуття членства, як тільки буде готова Україна. Всі чекають формування нового уряду і підтвердження з боку нового уряду прагнення набути План дій щодо набуття членства, а від цього буде залежати і подальші дії. Якщо це так буде відбуватися, я прогнозую, що саме так воно буде відбуватися, то цілком реально очікувати запрошення до початку переговорів щодо членства в НАТО в 2008 році на самміті.

Бі-Бі-Сі: Які проблеми існують на сьогодні в переговорах стосовно спрощення візового режиму та реадмісії? Чи готова українська сторона до компромісів, зокрема стосовно термінів введення в дію цих документів?

Б.Тарасюк: Ми готові на компроміси, якщо такою буде і позиція ЄСівської сторони. Якщо ЄСівська сторона готова йти на компроміс, то ми також готові зі свого боку йти на компроміс. В той же час хочу сказати, що наша спроба на останньому раунді переговорів досягти компромісу не дала бажаного результату. Саме через це ми не погодилися на запропоновані ЄСівською стороною варіанти.

Ми домовились в той же час під час міністерської зустрічі Україна-Трійка-ЄС в Києві, що ЄСівська сторона розповсюдить наші пропозиції серед країн-членів з метою отримання нового мандату. Поки що нам не відомо про те, що ЄСівська сторона отримала новий мандат. Як тільки буде завершена процедура нового мандату для ЄСівської сторони ми готові продовжити переговори. Мова йде про те, що ми чекаємо коли буде затверджено новий мандат на продовження переговорів ЄС.

Бі-Бі-Сі: Чому виникла необхідність нового мандату для ведення переговорів?

Б.Тарасюк: Справа в тому, що ми не дійшли згоди того, що стосується продовження дії двосторонніх угод з сімома країнами ЄС, з якими у нас встановлений асиметричний принцип. Ви знаєте, що цю позицію підтримав Європарламент у своїй резолюції від 6 квітня. Ми чекаємо на відповідь у цьому питанні.

Ми наполягаємо на тому, щоб існуючі угоди діяли до того часу, поки ці країни не вступлять до Шенгенської зони. Це відбудеться наприкінці 2007 року. Отже мова йде про майже два роки, впродовж яких по відношенню до українських громадян не має мінятися існуючий візовий режим.

Крім того, ми запропонували ширші рамки груп українських громадян, на яких би поширювався принцип спрощеного візового режиму.

Що стосується угоди про реадмісію, то там є питання які можуть бути обтяжливими для українського бюджету в сенсі виконання положень цієї угоди про реадмісію. Тому ми шукаємо, з одного боку як будуть діяти урядові структури після набуття чинності цієї угоди, з іншого боку прагнемо пом’якшити вимоги до української сторони за цієї угоди.

Бі-Бі-Сі: Ви обрані народним депутатом за списком блоку «Наша Україна». Чи готові ви звільнитися з займаної посади, щоб отримати депутатський мандат?

Б.Тарасюк: Я планую використати положення Конституції і закону, які дозволять не приймати остаточного рішення до формування уряду. Я залишаю відкритими двері для своєї участі в уряді.

Бі-Бі-Сі: Тобто у вас є бажання залишитися працювати на цьому місці?

Б.Тарасюк: Якщо буде така пропозиція.