повернутися Ї: кордон

http://www.bbc.co.uk/ukrainian 12 липня 2007 p.

Євродепутат Брок: не обіцянки, а просування до ЄС

Євродепутат Елмар Брок, ініціатор поправки про включення членства України в ЄС у постанові Європарламенту про майбутню угоду, вважає, що відчинені двері в ЄС для України допоможуть їй дивитися на захід.

В ексклюзивному інтерв'ю Бі-Бі-Сі він сказав, що Україні варто просуватися до ЄС крок за кроком, щоби цей поступ відчували пересічні громадяни.

Розмову вів Фідель Павленко, який почав із прохання прокоментувати позитивне для України голосування Європейського парламенту.

Е. Брок: Україна прагне стати членом Євро-атлантичної спільноти, і угода про партнерство і співпрацю між Україною і ЄС є важливим кроком на цьому шляху. Це має допомогти у внутрішньому розвитку демократії та верховенства права у самій Україні, як і забезпечити сталий економічний розвиток. Окрім цього, після приєднання України до СОТ буде відкрито шлях для створення зони вільної торгівлі з ЄС. Це поетапний процес. Чи завершиться цей процес повноправним членством України у ЄС - покаже час, але ми принаймні не повинні виключати таку можливість.

Бі-Бі-Сі: Пане Брок, чи можна вважати, що така масова підтримка вашої пропозиції євродепутатами означає, що в Європі вже більш позитивно ставляться до європейських амбіцій України?

Е. Брок: Гадаю, Україна повинна стати членом європейської родини, і нова посилена угода між Євросоюзом і Україною є кроком саме у цьому напрямку. Знову ж таки, можливість для України стати у майбутньому членом ЄС залежатиме від багатьох чинників - як розвиватиметься далі сам ЄС, як далеко зайде Україна у демократичних і економічних перетвореннях. Можливо, вона сама обере для себе модель Норвегії чи Швейцарії, які не є членами ЄС, але є надзвичайно розвиненими країнами. Але так чи інакше, важливо залишати двері ЄС відкритими для України, важливо дати їй зрозуміти, що рух саме на Захід, а не на Схід, має сенс, і таку позицію підтримала більшість депутатів Європарламенту.

Бі-Бі-Сі: Ті, хто зараз дивиться на це рішення Європарламенту з більшим песимізмом, вказують, що Європарламент не вирішує справи, а переговори вестиме Рада ЄС, яка налаштована більш жорстко і скептично...

Е. Брок: Звісно, конкретні переговори щодо нової посиленої угоди вестиме Рада ЄС і Європейська Комісія, але ми усі згодні, що ця нова угода повинна бути амбітною, вона має йти набагато далі, аніж попередня, вона повинна визначати конкретні цілі. Але зрештою, будь-яка угода має бути ратифікована Європейським парламентом, тому вважати наш голос лише дорадчим не варто - якщо угода не сподобається парламенту, він її не ратифікує. Тим більше, що думка обраних депутатів відображає думку європейських виборців.

Бі-Бі-Сі: Багато хто каже, що зміна ставлення навіть європейських парламентарів до України в позитивний бік обумовлена тим, що останнім часом Україна відмовилася від декларацій свого членства у ЄС уже найближчими роками, що частково відлякувало деяких європейців. Чи ви б погодилися з цим?

Е. Брок: У цьому є частка правди. Гадаю, зараз дуже важливо утримуватись від будь-яких обіцянок, а просуватися крок за кроком, щоби цей поступ відчували пересічні громадяни. Бо для простих людей навіть конкретні обіцянки, що країна стане членом ЄС через, скажімо, 15 чи 20 років, нічого не дають. Поступове просування України європейським шляхом із конкретними результатами на кожному етапі допоможе переконати самих українців у правильності і перспективності обраного шляху.

Бі-Бі-Сі: Наостанок - хто ці майже 40 депутатів Європарламенту, які не підтримали вашу пропозицію, котру підтримали майже 560 депутатів?

Е. Брок: Це можуть бути представники окремих партій, наприклад крайньо-правих, чи може це навіть помірковані політики, які, однак, просто побоюються, що наші пропозиції заходять аж надто далеко. Я не думаю, що це представники якоїсь окремої однієї партії, чи окремої країни, та й загалом я не вважаю, що це взагалі важливо.