повернутися

Міжнародна конференція
“Українсько-польське партнерство та регіональний розвиток в контексті розширення Євросоюзу. Проблеми та перспективи”
Львів, 27-28 червня 2002 р.

Організатори:
Львівська обласна державна адміністрація
Department for International Development
Агенція Регіонального розвитку та європейської інтеграції
Центр Підтримки Бізнесу - НюБізнет


УКРАЇНА НА ШЛЯХУ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ

“Національна безпека і оборона” №9

Михайло ПАШКОВ, провідний експерт, Український центр економічних і політичних

досліджень

Валерій ЧАЛИЙ,

директор міжнародних програм, Український центр економічних і політичних досліджень

В липні 2000р. Український центр економічних і політичних досліджень провів експертне опитування з проблем європейської інтеграції України. В ньому взяли участь 100 експертів: представники Адміністрації Президента України, апарату Ради національної безпеки і оборони, Кабінету Міністрів, МЗС, Мінекономіки, інших міністерств і відомств, профільних комітетів Верховної Ради, державних наукових установ, неурядових аналітичних центрів, провідних українських ЗМІ.

Наведені нижче результати опитування відображають оцінки державною, політичною і науковою елітою України сучасного стану відносин Україна - ЄС; факторів, що впливають на співробітництво нашої держави з Європейським Союзом; перспектив подальшої інтеграції України до європейського співтовариства. З цієї ж проблематики в червні 2000р. cоціологічною службою УЦЕПД було проведено опитування населення України(1), результати якого також наводяться в цьому матеріалі. На наш погляд, важливим є співставлення думок національної еліти і населення України стосовно одного з ключових напрямів зовнішньої політики держави.

Пріоритетні напрями зовнішньополітичної діяльності України, %

Отже, в свідомості українського істеблішменту багатовекторність помітно трансформується на користь європейського вибору. Прихильників пріоритетності контактів з Росією, СНД та США (загалом 39%) помітно менше, ніж “євроінтеграторів”. Однак, зовнішньополітичні симпатії української еліти дещо відрізняються від настроїв населення, переважна більшість якого (57%) віддає перевагу співробітництву з країнами СНД та Росією (див. наступну діаграму).

Таким чином, за окремими ключовими напрямами зовнішньої політики (ЄС, РФ) у суспільстві існує своєрідний “паритет” симпатій. Важливо те, що майже третина українців (29%) переконані в пріоритетності відносин з країнами Європейського Союзу. Зрозуміло, що друзів шукають, насамперед, серед найближчих сусідів, адже, за словами класиків, дружба — поняття географічне. Звичайно, США Україні друг, але друг дуже далекий. Може тому, попри об’єктивну важливість українсько-американського партнерства, в суспільній думці контактам зі Сполученими Штатами відводиться доволі скромне місце — лише 5% громадян вважають співробітництво України з США пріоритетним. Таким чином, інтеграція України до ЄС, яка проголошена ключовим зовнішньополітичним пріоритетом в інавгураційній промові Президента Л.Кучми (листопад 1999р.) і визначена в урядовій програмі стратегічною метою держави (початок 2000р.), підтримується національною елітою, але поки що не стала домінуючим пріоритетом у зовнішньополітичних симпатіях населення, не стала загальнооб’єднуючою ідеєю.

Які ж причини обумовлюють такі позиції населення України? По-перше, це традиційна інерція просхідних симпатій наших громадян. По-друге, люди в повсякденному житті поки що не відчувають віддачі від співробітництва з Європейським Союзом. По-третє, ринки ЄС відкриваються для України з великим “скрипом”. Вигідні проекти (типу АN-7Х) країни ЄС відхиляють з політичних мотивів. Нарешті, як свідчать результати експертного опитування, в Україні явно бракує цілеспрямованої інформаційно-пропагандистської кампанії щодо інтеграції нашої держави в європейське співтовариство.