повернутися Ї: кордон

21 вересня 2007 http://radiosvoboda.org

Представник України при ЄС обурений заявами Євросоюзу про зв’язок між угодою про полегшення візового режиму з Україною та скасуванням віз для румунів і болгар

Роман Шпек висловив невдоволення коментарями Комісара ЄС з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніти Ферреро-Вальднер, у яких ідеться про те, що ЄС не ратифікує угоду про спрощення візового режиму з Україною, поки Україна не скасує візи для Румунії та Болгарії, які тим часом теж вступили до Євросоюзу.

«Дуже прикро, що така поважна європейська інституція вдається до мови ультиматумів, шантажу при вирішенні таких питань. На мій погляд, це не та мова, якою слід керуватися в діалозі між добрими та надійними партнерами, якими є Україна та ЄС», – заявив Представник України при ЄС у четвер журналістам в Брюсселі.

Він зазначив, що це питання обговорювалося під час саміту Україна – ЄС 14 вересня цього року в Києві.

Під час саміту українська сторона пояснила, що вивчає можливість поширити безвізовий режим на громадян Румунії і Болгарії і ухвалить своє рішення після виконання відповідних внутрішніх процедур. «На мою думку, ЄС має це поважати», – сказав Роман Шпек.

Він нагадав, що ухвалене в 2005 році рішення про безвізовий режим для громадян ЄС було одностороннім актом доброї волі української сторони.

«У ЄС немає жодних підстав ультимативно наполягати, щоб такий режим автоматично розповсюджувався на нові держави-члени. У цьому зв’язку нас не можуть не турбувати наміри ЄС відмовитися від пакетної ратифікації угод про спрощення візового режиму та реадмісію», – наголосив Роман Шпек.

Він також сказав, що його дивує не стільки інтерв’ю Беніти Ферреро-Вальднер на цю тему, скільки мовчанка ЄС із приводу практики «безпідставних і принизливих» відмов у видачі віз українським громадянам із боку консульських установ окремих країн – членів ЄС, а також роботи посередницьких візових центрів.

При цьому Представник України при ЄС висловив переконання, що сторони зможуть «конструктивно та в дусі партнерства» врегулювати питання безвізового режиму для румунських та болгарських громадян, а також належної практики видачі віз для громадян України, до набуття чинності угодами про спрощення візового режиму та реадмісію.

Напередодні в інтерв’ю газеті «Дєло» Беніта Ферреро-Вальднер заявила, як її цитує ця газета, що ЄС пов’язує ратифікацію та набрання чинності угоди про спрощення візового режиму з Україною зі скасуванням Україною віз для громадян Румунії та Болгарії.

Угоду про спрощення візового режиму між Україною та ЄС, а також угоду про реадмісію (повернення нелегальних мігрантів), підписали 18 червня цього року в Люксембургу. Їх іще має ратифікувати Верховна Рада України і схвалити Європарламент.