на головну сторінку незалежний культурологічний часопис «Ї»

Регламент дебатів (оксфордська модель)

POLCAM Consulting © 1999
e-mail: polcam@mailcity.com

  1. Дебати організовує і проводить Голова. Він не має права брати участі в дискусії, тому що є нейтральною особою.

  2. Голові допомагає Секретар, котрий інформує виступаючого про те, скільки часу йому залишилося, а також займається документацією дебатів.

  3. Перед дебатами учасники займають місця згідно такого принципу:

  • з правої сторони – особи, що захищають тезу
  • з лівої сторони – особи, що заперечують тезу
  • у кінці залу, посередині – особи, котрі ще не мають визначеної думки (так зване “болото”)

Перші місця призначені для головних виступаючих.

  1. Кожен виступаючий повинен розпочати виступ словами: "Пане Голово...", звертаючись до особи, що проводить дискусію.
  2. Учасники дебатів повинні звертатися один до одного, вживаючи форми "Пан/Пані".
  3. У дебатах по черзі виступають особи, що захищають тезу, і ті, що цю тезу заперечують. Першою виступає особа, котра захищає і визначає тезу. Наступні виступаючі повинні обговорювати цю визначену тезу. Останні виступаючі підсумовують аргументи сторін. Закінчує виступаючий, що заперечує тезу.
  4. Після головних виступів починаються дебати в залі, в якому кожен має право голосу (у тому числі головні виступаючі), перед тим подаючи своє ім"я і прізвище Секретареві. Виступаючі по черзі представляють сторони, що підтримують і заперечують тезу. Розпочинає виступ той, що захищає тезу. Дебати тривають доти, поки вже немає охочих виступити на захист даної сторони або до постанови Голови.
  5. Особа, що отримала право голосу, підходить до трибуни і стає на відповідну сторону. Виступаючий не повинен далеко відходити від трибуни.
  6. Учасники дебатів мають право задавати питання і подавати інформацію, встаючи з місця, поклавши ліву руку на голову, а праву підносячи до гори і говорячи слова: "Питання" або "Інформація". Виступаючий має право прийняти або відкинути втручання за допомогою виразного жесту або говорячи слова "Прошу" чи "Ні, дякую". Втручання не може бути довшим, ніж 2-3 речення.
  7. Якщо втручання відкидається, особа, що зголосилася задати запитання чи надати інформацію, повинна без заперечення сісти.
  8. Виступаючий і Голова мають право у будь-яку хвилину перервати втручання.
  9. Виступаючі повинні чітко дотримуватися часу, призначеного для виступу. Після закінчення цього часу Голова має право перервати виступ.
  10. Учасники дебатів можуть змінювати місця і залишати зал лише у перервах між виступами.
  11. Голова заспокоює зал словами: "Тиша". В окремих випадках Голова має право попросити залишити зал учасників, що не дотримуються регламенту.
  12. Після дебату проводиться голосування, в якому всі присутні мають право виступити на захист обраної сторони. Голосуючі повинні оцінювати не тезу, а аргументи, представлені сторонами.

Ролі промовців під час Оксфордських дебатів

Оксфордські дебати складаються з двох частин. Протягом першої частини виступають основні промовці, визначені організаторами дебатів. Зазвичай їх є по четверо (інколи по п’ятеро) від кожної сторони. Промовці виступають по черзі. Кожен з промовців виконує чітко визначену роль.

Пропозиція

Опозиція

I промовець: Він відкриває дискусію. Його завданням є визначення теми. Він повинен звернутися до тези, визначаючи всі незрозумілі в ній формулювання. Потім він повинен представити 3 (максимум 4) основні аргументи своєї сторони, частково обгрунтовуючи їх. Цей промовець має на виступ 6 хвилин. Його роль не є надто складна, проте дуже важлива, оскільки всі наступні промовці як зі стороні пропозиції, так і опозиції повинні триматися визначеної ним тези.

I промовець: Його завданням є звернутися до означення тези іншої сторони і представлення її власного розуміння, причому це не може бути цілком інше означення, а лише не більше як власне відношення до тези в рамках представленого пропозицією значення. Потім промовець повинен представити 3 головні контраргументи до тези і обгрунтувати їх. На свій виступ він має 6(8) хвилин. Його роль також не є важка, проте вона визначає усю подальшу стратегію своєї сторони.

II промовець: Його завданням є розкриття аргументів першого промовця. Він може дуже коротко звернутися до аргументів опозиції, але це не є його основним завданням. Він повинен розвинути обгрунтування аргументів першого промовця і додати власні (максимум 3) нові аргументи, котрі пов’язані з попередніми. Він має на виступ 4 хвилини. Ця роль також не належить до складних.

II промовець: Подібно до II промовця зі сторони пропозиції.

III промовець: Повинен заперечувати аргументи другої сторони. Він не повинен наводити власні нові аргументи. Лише в крайньому випадку він може це зробити. Проте він повинен згадати усі аргументи противників і по мірі можливостей заперечити їх або показати відсутність їх зв’язку з темою дискусії. На виступ він має 4 хвилини. Це найважча роль у дискусії, котра вимагає постійної уваги до аргументів противників і їх динамічного аналізу.

III промовець: Подібно до III промовця зі сторони пропозиції.

IV промовець: Підсумовує аргументи своєї сторони. Він може (але дуже коротко) згадати попередній виступ противника. Якщо попередній промовець з його сторони не виконав своєї функції як належить, то він повинен коротко згадати аргументи противників. Його основним завданням є все ж таки повторення і закріплення найважливіших аргументів, наведених його стороною, а також обгрунтування їх значення. Він не повинен наводити жодних нових аргументів. Ця роль не належить до важких, проте є дуже важливою, оскільки виступ саме цього промовця залишається в пам’яті слухачів. Промовець має 5 хвилин.

IV промовець: Подібно до IV промовця зі сторони пропозиції. Додатковим козирем, який промовець повинен використати, є те, що він закриває основну частину дискусії і має останнє слово.

Коли в дебатах виступає по 5 промовців, то додатковий промовець знаходиться між ІІ-им і ІІІ-ім. Його завдання є подібне до завдання ІІ-го промовця. Тоді можна зменшити трохи час виступів, щоб не затягувати надто дебатів, причому перший промовець повинен мати найбільше часу. Запрошених гостей найчастіше розміщують на місцях ІІ і ІІІ (і в варіанті на 4 особи, і в варіанті на 5 осіб). Завдяки цьому вони можуть освоїтись з атмосферою дебатів під час виступу першого промовця, але останнє слово є підсумовуючим.

Після виступів основних промовців розпочинаються дебати в залі, в котрих може взяти участь кожен (також основні промовці). Її розпочинає промовець зі сторони пропозиції. Кожний виступаючий має по 3 хвилини, причому головуючий має право скоротити регламент цих виступів. Дебати тривають до моменту, коли вже не буде бажаючих виступати. Промовці з зали повинні виступати по черзі – спочатку промовець зі сторони пропозиції, а потім зі сторони опозиції. Головуючий має право перервати дебати швидше, якщо вважатиме, що вони тривають занадто довго.

Після дебатів в залі відбувається голосування. Предметом голосування є аргументи, а не теза. Голосують за аргументи, а не за тези.

Під час дебатів промовці не стають за трибуну, а стоять біля неї – промовці, які підтримують пропозицію – по праву сторону від головуючого, опозиція – по ліву. Секретар кладе на трибуну карточки з записаним часом, що лишився до кінця виступу.