повернутися про нас пишуть:

Діалог між народами

Ігор МЕЛЬНИК

Поступ, 14 травня 2004 р.  http://postup.brama.com

12 та 13 травня у львівському Будинку вчених відбувалась міжнародна конференція "Українсько-німецько-єврейсько-польський діалог", яку організували Фонд Бертельсмана (Німеччина) та Незалежний культурологічний часопис "Ї". Під час конференції порушували питання відносин між чотирма народами, які століттями живуть у Центрально-Східній Європі, сучасного життя єврейських громад в Україні та інших державах, геополітичної ситуації України між Євросоюзом та Росією.

Учасники конференції -- політичні та громадські діячі, науковці, публіцисти з України, Німеччини, Польщі, Британії, Ізраїлю, США, Британії -- багато уваги приділяли складним питанням спільної історії та способам їх висвітлення нинішнім поколінням, подоланню негативних стереотипів та національних упереджень, сплеску антисемітизму, який останнім часом знову виявляє себе в Європі.

Міністр транспорту Ізраїлю Авіґдор Ліберман, який родом з Кишинева і добре знає реалії посткомуністичних країн, звернув увагу на загрозу для Європи радикального ісламізму, якому протистоїть Ізраїль.

Багато говорили про ідентичність для євреїв Європи, для яких інтеґрувальним чинником вже перестала бути релігія, а власні мови -- іврити та ідіш -- мало відомі більшості людей, що вважають себе євреями. Голова Асоціації єврейських громад України Йосип Зісельс навіть висловив упевненість, що за 20 років рідною мовою для євреїв у нашій державі стане українська. За його словами, вже вичерпується еміґраційний ресурс українського єврейства і численність громади стабілізується. Крім того, вже спостерігається рееміґрація євреїв в Україну з Ізраїлю, США, Німеччини.


«Львівська вулиця завжди була різномовною…»

Аскольд ЄРЬОМІН 

Високий Замок, 18.05.2004 №86(2766) http://www.wz.lviv.ua

У Львові відбулася Міжнародна конференція “Українсько-німецько-єврейсько-польський діалог”, організована Фондом Бертельсмана (Німеччина) і культурологічним часописом “Ї” (Україна). Конференція відбулася за сприяння Львівської ОДА у рамках заходів, присвячених Року Польщі в Україні.

У роботі конференції взяли участь представники органів влади, дипломати, політики, громадські, релігійні й культурні діячі з України, Німеччини, Ізраїлю, Польщі, США, Росії і Великої Британії. До Львова прибули, зокрема, міністр транспорту Ізраїлю Авіґдор Ліберман, головний редактор польської “Газети виборчої” Адам Міхнік, Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Дітмар Штюдеманн, головний рабин України Яків Дов Блайх, голова Міжнародного центру політичних досліджень (Ґенф) Богдан Гаврилишин, глaва лондонського Видавничого дому Weidenfeld&Nicolson лорд Вайденфельд.

Учасники конференції обговорили проблеми єврейського життя в Україні та Німеччині, історію і перспективу стосунків між українцями, поляками, євреями й німцями. Йшлося також про нові кордони Європейського Союзу і про майбутнє України як держави, розташованої між ЄС і Росією. Символічно, відзначив голова Львівської обласної державної адміністрації Олександр Сендега, що місцем проведення такої конференції було обрано саме Львів, адже в цьому місті століттями мирно співіснували різні народи. “Львівська вулиця завжди була різномовною, - відзначив пан Сендега. - Попри те, що мовний ландшафт Львова змінився, він залишається поліетнічним”. Про Львів як європейське місто говорив і член президії Фонду Бертельсмана Вернер Вайденфельд. За його словами, “зі Львова до Берліна ближче, ніж із Берліна до Парижа”.