повернутися Ї-інформ

Візит Святійшого Отця в Україну

Фото Андрія Кирчіва

Про цей візит у найрізноманітніших колах владних, інтелектуальних, а насамперед – духовних еліт, йшлося ще від першого року незалежності України. Особливої актуальності потреба у приїзді Понтифіка в Україну набула від часу повернення на Святоюрський престол Архиєпископа Мирослава Івана Кардинала Любачівського, якому так і не вдалося отримати від Ватикану статусу Патріарха УГКЦ. Вихід з підпілля і швидке розгортання інфраструктури УГКЦ при паралельній появі УАПЦ, УПЦ КП викликало різкий політичний спротив філії Московського Патріархату в Україні і значний тиск на Київ з боку офіційної Москви. Це та інші події і фактори увесь час відкладали візит Івана-Павла II.

І от – сталося! 23 червня на запрошення Президента України до Києва прибув глава держави Ватикан і спадкоємець престолу св.Петра. Впродовж перебування у столиці України Папа взяв участь у Богослужіннях в римо-католицькому та візантійському обрядах на летовищі “Чайка” під Києвом, відвідав єпархіальний собор УГКЦ на Аскольдовій Могилі та меморіал жертв тоталітаризму у Бабиному Яру, зустрівся із президентом Л.Кучмою та його родиною, представниками владних, наукових та творчих еліт України.

Проте справжнім тріумфом візиту Святійшого Отця в Україну стало його перебування у Львові 25-27 червня. Якщо київська частина візиту значною мірою була схожа на найбільш бажаний для президента образ офіційного приїзду глави держави, то Львів однозначно зустрічав Івана-Павла II як Верховного Архипастиря і Вселенського Патріарха. Для порівняння: у Богослужінні на київському летовищі взяло участь близько 150 тис. вірних, у той час, як на Літургії в латинському обряді на львівському іподромі зібралося більше 300 тис., на зустрічі Папи з молоддю на Сихові – близько 700 тис., а на Службі Божій у східному обряді – більш як півтора мільйона мирян!

До Львова на прощу прибули тисячі паломників, насамперед – із сусідньої Польщі, а також з країн Балтії, Словаччини, Словенії, Хорватії, та навіть традиційно православних Росії, Білорусі та Сербії. Як зазначив у своєму інтерв’ю речник Понтифіка А.Наварро, Папа признався йому, що за час перебування у Львові відчув себе молодшим щонайменше років на десять. Зрештою, всі учасники львівських зустрічей мали можливість пересвідчитись у цьому , спостерігаючи, як втомлений перельотами 81-річний Святійший Отець буквально на очах сповнювався силою і енергією.

Приїзд Вселенського Патріарха в Україну, з одного боку, а також демонстративне турне Алексія II уздовж українсько-білоруських рубежів – з іншого, разом з усіма ще не усвідомленими до кінця результатами, виявив ще принаймні один – він, фактично, окреслив цивілізаційні межі Європи. Межі, які не дають тисячолітньому найвищому духовному надбанню людства стати об’єктом дешевих політичних махінацій “в одній окремо взятій державі”.