Капітула польсько-українського поєднання


Члени Капітули Нагороди Українсько-польського Поєднання

Прізвище, ім'я

Посада

Місцезнаходження

1.

Бар Єжи

Посол РП в Литві

Вільнюс, Литва-Варшава, РП

2.

о.Стефан Батрух

Настоятель греко-католицької церкви

Люблін, РП

3.

Бахман Клаус

Німецький журналіст

Варшава, РП

4.

Бжезинський Збігнев

Професор

США

5.

Бодьо Тадеуш

Професор Варшавського університету

Варшава, РП

6.

Кардинал Любомир Гузар

Глава УГКЦ

Львів, Україна

7.

Кардинал Генріх Гульбінович

Митрополит Вроцлавський

Вроцлав, РП

8.

Дещиця Андрій

Радник посольства України у Фінляндії

Київ, Україна

9.

Інгльот Войцєх

Голова Ради міста Перемишль

Перемишль, РП

10.

Козак Стефан

Професор Варшавського університету

Варшава, РП

11.

Кубіцький Антоні

Генеральний директор "Камах"

Каньчуга, РП

12.

сестра Лебедович Софія

Монахиня

Варшава, РП

13.

Лесів Міхал

Професор

Люблін, РП

14.

Архиєпископ Ян Мартиняк

Митрополит Варшавсько-Перемиський УГКЦ

Перемишль, РП

15.

Маринович Мирослав

Віце-ректор Українського Католицького університету

Львів, Україна

16.

Мазовєцький Тадеуш

Депутат Сейму РП

Варшава, РП

17.

Найдер Здіслав

Професор

Варшава, РП

18.

Онишкєвич Януш

Депутат Сейму РП

Варшава, РП

19.

Осадчук Богдан

Професор

Берлін, Німеччина

20.

Павличко Дмитро

Посол України

Київ, Україна

21.

сестра Пашковяк Надія

Монахиня

Варшава, РП

22.

Попович Мирослав

Професор

Київ, Україна

23.

Скарадзінський Богдан

Публіцист

Варшава, РП

24.

сестра Ірена Скіба

Монахиня

Варшава, РП

25.

сестра Жаніс Солюк

Монахиня

Рим, Італія

26.

Стемпень Станіслав

Директор Інституту Південно-Східної Європи

Перемишль, РП

27.

Цинкар Марек

Журналіст "Радіо Жешув"

Перемишль, РП

28.

Чех Мирослав

Депутат Сейму РП

Варшава, РП

29.

Шептицька Марія

Професор

Варшава, РП

30.

Шпорлюк Роман

Професор

Кембридж, США

31.

Щербак Юрій

Посол України

Київ, Україна

32.

Возняк Тарас

Головний редактор журналу “Ї”

Львів, Україна

33.

Садовий Андрій

Директор Інституту розвитку міста

Львів, Україна

34.

Вакарчук Іван

Ректор Львівського національного університету

Львів, Україна

35.

Клочовський Єжи

Професор, історик

РП

36.

Куронь Яцек

Політик, громадський діяч

РП

37.

Рябчук Микола

Політолог, літературознавець

Київ, Україна


Про висунення кандидатів на нагороду поєднання

Право на подання кандидатур на нагороду польсько-українського поєднання мають:

  • громадські організації;
  • приватні особи;
  • самоврядні організації

Подання можна скеровувати до Секретаріату Капітули:

Sekretariat Kapituly Nagrody Pojednania
ul. Wysockiego 19
37 700 Przemysl
Polska
панові Мареку Цинкару

або

Інститут розвитку міста
вул. Й.Сліпого, 7
79017б м. Львів, Україна
панові Андрію Садовому


Поступ №92 (750), 16-17 червня 2001
http://postup.brama.com/010616/92_1_3.html

Нагороду поєднання вручить Папа Римський

Ольга Яценко

Як уже не раз повідомляв “Поступ”, вручення Почесної нагороди українсько-польського поєднання відбудеться 26 червня у Львові під час зустрічі Святійшого Отця Івана Павла ІІ з молоддю на Сихові. Учора це підтвердили представники секретаріату Почесного капітулу поєднання, які приїжджали до Львова.

Саме з рук Папи Римського один українець і один поляк, які доклалися до поєднання своїх народів, отримають латунну статуетку у вигляді сплетіння волошки і маку. Перша квітка символізує Україну, друга – Польщу, а те що, ці квітки ростуть поряд, з однієї землі, і часом мають переплетене коріння, символізує стосунки поляків і українців. Коли представники секретаріату Почесного капітулу зустрічалися у Ватикані з Папою Римським і показали йому статуетку нагороди, Святійший Отець пожартував: “Звідки ви знаєте, кому яка квітка належить?”.

Нині вже визначено кандидатів у лауреати Нагороди поєднання. Від України було запропоновано Івана Вакарчука, ректора Львівського національного університету ім. І. Франка, Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, Миколи Рябчука, редактора журналу “Критика”. З польського боку нагороду можуть отримати Єжи Клочовський, директор Інститу Центрально-Східної Європи, Ґжегож Мотика, історик, отець Станіслав Бартмінський, парох католицької парафії в селищі Красічин. Окрему відзнаку отримає село Маринопіль, розташоване на Івано- Франківщині, та селище з такою ж назвою у Польщі. У повоєнні часи мешканців села було депортовано до Польщі, під Вроцлав. Нове поселення вони назвали так само, як своє село. Після падіння комуністичного режиму ці люди приїхали на Івано-Франківщину, де їх радо зустріли нові мешканці Маринополя.

Нагадаємо, що Капітул складається з відомих осіб України та Польщі, серед них: Збіґнєв Бжезінський, Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Дмитро Павличко, Єжи Бар, Тадеуш Мазовецький, Богдан Осадчук, Роман Шпорлюк, Мирослав Попович, Марія Шептицька, Мирослав Маринович та інші. Рішення почесна рада прийматиме увечері 25 червня.

Велику підтримку Почесному капітулу надає Інститут розвитку міста. Як сказав директор Інституту Андрій Садовий: “Важливо, хто перший вручить цю нагороду, і досить символічно, що це зробить саме Папа Римський, адже все, що можна отримати з рук Святійшого Отця, – безцінне”.

Фото Андрія Кирчіва


Микола Рябчук, Яцек Куронь та українсько-польський батальйон – цьогорічні лауреати

У суботу [19 жовтня 2002], в старовинному польському Красічинському замку, поблизу Перемишля, відбулося чергове вручення нагород церковно-громадської Капітули примирення. Минулого року її нагороди у Львові вручав Папа Римський Іван Павло ІІ. Тоді їх отримали відомий польський професор, історик Єжи Клочовський і ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Іван Вакарчук. А цього разу нагороду Капітули вручено українському політологу, літературознавцю Миколі Рябчуку та відомому польському політику, громадському діячеві, одному з лідерів “Солідарності” Яцеку Куроню. Окрім того, відзнаки Капітули примирення удостоєний і українсько-польський батальйон.

Напередодні візиту Святішого отця Івана Павла ІІ в Україну сестри-служебниці з Перемишля виступили з ініціативою створення Капітули (ради) примирення між двома народами, до складу якої б увійшли відомі церковні та громадські українські й польські діячі. А її метою є визначення найкращих особистостей з України та Польщі, які працюють для зміцнення українсько-польських стосунків.

До складу Капітули входять 30 відомих діячів з України та Польщі. Серед них – американський політолог польського походження Збігнєв Бжезінський, глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар, філософ Мирослав Попович. Упродовж року члени Капітули обмінюються думками щодо кандидатів на нагородження. Цього разу члени Капітули розглядали кандидатури аж 100 претендентів на нагороду.

Замок у КрасічиніІ ось у суботу, у мальовничому Красічинському замку, що за 5 кілометрів від Перемишля, впродовж трьох годин обговорювали і голосували за кандидатів на нагороди. Згідно з рішенням Капітули, і Яцек Куронь, і Микола Рябчук удостоєні цієї нагороди за те, що подають правдиву інформацію про українсько-польські стосунки, не уникаючи при цьому і гострих проблем. Якщо Микола Рябчук говорить відкрито про важке українсько-польське минуле серед українців, то Яцек Куронь не уникає жодної можливості, щоб впливати на погляди співвітчизників стосовно складної історії взаємин обох народів. Натомість українсько-польський батальйон, створений у 1990 році, удостоєний нагороди Капітули за зміцнення українсько-польської співпраці на миротворчій ниві. Отримуючи нагоду, Микола Рябчук, який промовляв польською, зазначив, що він завжди працював для себе, щоб зробити світ кращим і людянішим, а це виявилося потрібним і для поляків, і для українців. “Польща – остання соломинка для України”, – наголосив він. На жаль, на церемонію нагородження, у зв’язку з погіршенням стану здоров’я, не зміг приїхати Яцек Куронь.

Із нагоди урочистості до членів Капітули з вітальним словом від польського президента звернувся його радник Станіслав Цьосик. Українську владу на зустрічі презентував заступник львівського губернатора Олександер Сендега. На жаль, адміністрація президента України проігнорувала цю важливу для зміцнення українсько-польського порозуміння і примирення імпрезу.

За словами члена Капітули з України Тараса Возняка, наступна церемонія відбудеться через рік у Львові.

Галина Терещук
Джерело: http://www.gazeta.lviv.ua/2002/10/21/NewspaperArticle.2002-10-20.2153


Капітула польсько-українського поєднання

19 жовтня на засіданні Капітули польсько-українського поєднання було визначено цьогорічних лауреатів, які зробили найбільший внесок у справу порозуміння між двома народами. Ними стали з польського боку видатний громадський діяч, уродженець Львова Яцек Куронь, з українського боку культуролог Микола Рябчук. Крім того спеціальну відзнаку за особливий внесок в розвиток порозуміння вручено українсько-польському миротворчому батальйону. Нагороду отримав капітан укрполбату Томаш Мазурко. Усі лауреати отримали пам'ятну статуетку у вигляді маку та блавату, що виростають з одного кореня авторства професора Марії Гурецької. На жаль, через хворобу Яцек Куронь не зумів особисто прибувати на церемонію, тож нагороду йому передасть його приятель міністр Онишкевич. До присутніх на церемонії звернувся українською та польською мовою глава УГКЦ Блаженніший Любомир Гузар, який заявив, що ці нагороди важливі як для тих, хто їх отримує, оскільки це є визнання їх заслуг, так і для всіх інших, хто дізнається про цю подію. З українського боку на церемонії були присутні перший заступник голови Львівської ОДА Олександр Сендега, народний депутат Микола Жулинський. Сама церемонія нагородження відбулась у замку Красічин, що розташований на південний захід від Перемишля. Після вручення нагород у замку відбувся невеликий прийом, а також театралізоване рицарський двобій. Всі бажаючі мали можливість спробувати постріляти з правдивого арбалету. "Медіа Простір"

Джерело: http://cupol.brama.com


Лицарі дружби

Фото: ПоступКапітула присудила нагороду Українсько-польського поєднання Борису Возницькому та Павелу Смоленському

Олеся ТЕРНОВА 27 жовтня 2003 р.  Поступ

У суботу в Палаці Мистецтв відбулося урочисте вручення нагороди Капітули Українсько-Польського поєднання. Цьогоріч її присудили українцеві Борису Возницькому, директорові Львівської галереї мистецтв, та поляку Павелу Смоленському, журналістові газети "Газета Виборча".

Блаженніший Любомир Кардинал Гузар вручив лауреатам статуетки у вигляді волошки та маку, що ростуть з одного кореня. На думку авторки проекту нагороди, професора Марії Сюта-Горецької, така статуетка має символізувати єднання двох народів -- українського та польського.

Нагадаємо, що нагорода Капітули присуджується вже втретє. Ідея щороку визначати двох осіб -- українця і поляка, які найбільше доклалися до налагодження українсько-польських відносин, бере початок від створеного декілька років тому сестрами-служебницями Непорочної Діви Марії екуменічного дому у містечку Арламув під Перемишлем. Сестри вирішили створити місце, де кожен може отримати притулок і допомогу, незалежно від національності та віросповідання.

До складу Капітули належать такі відомі люди: професор Збігнєв Бжезінський, кардинал Генрік Гульбіновіч, Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, професор Мирослав Маринович, Андрій Садовий, Тарас Возняк, архієпископ Ян Мартиняк та інші.

Першими лауреатами нагороди Капітули у 2001 році стали ректор Іван Вакарчук та професор Єжи Клочковський, які отримали її з рук Іоанна Павла ІІ, який перебував тоді з візитом у Львові.

Вдруге церемонія нагороди відбувалася в Перемишлі, і тоді лауреатами стали Микола Рябчук від України та Яцек Куронь від Польщі.

Цьогоріч разом із Борисом Возницьким від України номінувалися ще професор Леонід Зашкільняк та актор Богдан Ступка, а від Польщі, окрім Павела Смоленського -- професор Ришард Тожецький та професор Антоній Дзятков'як.

"Мені дуже приємно, що я, волинянин, отримав цю премію, -- сказав Борис Возницький, -- я згадую, як ще у 60-х роках, коли не було як такого кордону і навіть паспортів не треба було, я їздив до Польщі з виставкою творів українського мистецтва. І згадую, як я з однодумцями їздив Україною і ми просто збирали у церквах та костьолах, перетворених на склади, твори мистецтва. Ми зібрали понад 12 тисяч цінних екземплярів, на основі яких і постав музей в Олеському замку та інші музеї. Я щасливий, що нам вдалося все це врятувати."

Лауреатів привітали голова Львівської облдержадміністрації Олександр Сендега та воєвода Підкарпатський Ян Курп, а також посол Польщі в Україні Марек Зюлковський та аташе з питань культури американського посольства Марта Перейма.

Завершилась святкова процедура виступом камерного оркестру "Віртуози Львова".


Нові герої примирення

КАПІТУЛА ВІДЗНАЧИЛА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ НА НИВІ ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКОГО ПОЄДНАННЯ

Львівська газета, 27 жовтня 2003 (№ 278)

УВЕЧЕРІ 25 жовтня в залі для урочистих подій палацу Потоцьких у Львові відбулася церемонія вручення нагород Капітули українсько-польського поєднання. Уже втретє міжнародна рада, до складу якої входять кардинали Генрик Гульбіновіч і Любомир Гузар, сестра Софія Лебедович, архієпископ Ян Мартиняк, професори Збіґнєв Бжезіньскі, Мирослав Маринович, Здіслав Найдер, Мирослав Попович, Марія Шептицька, політики та громадські діячі Тадеуш Мазовецький, Януш Онишкевич, Дмитро Павличко й інші відомі особи, відзначила тих, хто, на думку високої капітули, зробив найбільший внесок у розвиток українсько-польських стосунків. Цього року статуетку із волошкою та маком, які виростають зі спільного кореня та символізують два сусідні народи, отримали з рук Блаженнійшого Любомира Кардинала Гузара директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький і провідний журналіст варшавської “Ґазети Виборчої” Павел Смолєньскі.

Старійшину львівських музейників, заслуги якого схарактеризувала ректор Люблінського європейського колегіуму українсько-польських університетів Єва Рибалт, нагороджено за великий особистий внесок у порятунок пам’яток культури і мистецтва з україно-польського прикордоння, налагодження регулярних обмінів художніми виставками між Львовом і великими культурними центрами в Польщі. Сам лауреат із гумором пригадав свій перший візит у Люблінський католицький університет більш ніж 40 років тому і подякував за нагороду адміністрації – пам’ятками сакрального мистецтва Галичини йому довелося зайнятися через утиски Церкви, які чинила влада в комуністичні часи.

Представляючи Павла Смолєньского, професор Мирослав Маринович нагадав про роль і місце, яку відіграла у визволенні Польщі від деспотизму незалежна профспілка “Солідарність”, а відтак створена нею масова загальнонаціональна “Ґазета Виборча”, на сторінках якої можна прочитати чимало матеріалів про Україну й українські проблеми. Нагороджений польський журналіст – автор численних інтерв’ю з українськими ученими та політиками, а також книги “Могила для різуна”, присвяченої долі українських військових поховань і пам’яток сакральної культури на польському прикордонні, звідкіля 1947 року військо силою депортувало українське населення в рамках операції “Вісла”. Павел Смолєньскі наголосив, що своїм визнанням завдячує простим людям, мешканцям прикордоння, які навчили його терпінню, співчуттю та не декларативній любові до ближнього та далекого, а також дружині, яка терпляче чекала його з виправ у карпатські експедиції слідами репресованої української культури й історії.

Нагороджених і присутніх привітали підкарпатський воєвода Ян Курп і представник президента України у Львівській області Олександр Сендега, посол Польщі в Україні Марек Зюлковскі та аташе з питань культури Посольства США в Україні Марта Перейма, єпископ-помічник Мар’ян Бучек (від імені та за дорученням львівського Римо-Католицького Кардинала Мар’яна Яворського), сестра Софія Лебедовіч із ордену сестер-служебниць під покровом Діви Марії, які споруджують екуменічний дім для убогих і перестарілих у Пролківцях на Перемищині та які, власне, надихнули своєю енергією та самопосвятою авторів ідеї нагороди поєднання. Проте, мабуть, найсердечніше учасники церемонії нагородження сприйняли сповнені добра, щирості та братерської любові слова Блаженнійшого Любомира Кардинала Гузара про наше спільне покликання творити нові обриси Східної Європи, про потребу взаємного порозуміння та переосмислення минулого та сучасного стану міжнаціональних стосунків у наших вітчизнах у світлі християнської моральності.

Нагородження відбувається по черзі в кожній країні. У 2003 році організаторами урочистої церемонії виступили львів’яни (секретар Капітули з українського боку – директор Інституту розвитку міста Андрій Садовий), а наступного року ініціативу перейме Перемишль (секретар Капітули з польського боку – радіожурналіст Марек Цинкар).

Андрій Павлишин


Волошка й мак ростуть із одного коріння

Аскольд ЄРЬОМІН 

http://www.wz.lviv.ua  Високий Замок 26.10.2003 №203 (2635)

Нагороди Капітули поєднання отримали Борис Возницький і Павел Смоленський.

У Львівському палаці Потоцьких відбулася церемонія вручення нагороди Капітули українсько-польського поєднання. Цього разу нагороду “За значний внесок у розвиток польсько-українських відносин” отримали директор Львівської картинної галереї Борис Возницький і журналіст “Газети виборчої” Павел Смоленський.

До складу Капітули українсько-польського поєднання входять, зокрема, політолог із США Збіґнєв Бжезінський, Блаженнійший Любомир кардинал Гузар, колишній прем’єр-міністр Польщі Тадеуш Мазовецький, архієпископ Ян Мартиняк, сестра Зоф’я Лебедович, директор Інституту релігії і суспільства Українського католицького університету професор Мирослав Маринович, професор Мирослав Попович, головний редактор культурологічного журналу “Ї” Тарас Возняк, директор львівського Інституту розвитку міста Андрій Садовий. Щороку Капітула відзначає двох осіб - українця та поляка, які доклали значних зусиль, аби поєднання двох братніх народів стало реальністю. Першими лауреатами освяченої Святійшим Отцем Іваном Павлом ІІ нагороди стали в 2001 році ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Іван Вакарчук і професор Єжи Ключковський. У 2002 році нагороду “За значний внесок у розвиток польсько-українських відносин” отримали відомі історики й публіцисти Микола Рябчук і Яцек Куронь, а також українсько-польський батальйон, що виконує миротворчу місію у колишній югославській провінції Косово.

“Першу мистецьку виставку ми повезли до Польщі ще у 1960 році, - згадував на церемонії директор Львівської картинної галереї Борис Возницький. - По церквах і костелах ми зібрали в 60-х роках близько 12 тисяч унікальних експонатів: дерев’яну скульптуру, старовинні ікони, інші твори сакрального мистецтва”. За словами Бориса Возницького, українсько-польського поєднання прагнули чимало достойних людей. Зокрема, Симон Петлюра і Юзеф Пілсудський, які разом протистояли більшовицькій навалі. Є певна символіка, вважає Борис Возницький, що через кілька місяців після відзначення 60-х роковин волинської трагедії нагороду Капітули українсько-польського поєднання отримав саме він - “волиняка”.

За словами Павла Смоленського, солідарності та єднанню його навчили прості люди, яких він зустрів під час подорожей південним сходом Польщі. Ці люди “не дивилися на сусідів вовком”, а дбали про церкви й цвинтарі вивезених під час акції “Вісла” українців.

Статуетка нагороди Капітули поєднання являє собою дві квітки - волошки й маку. Вони символізують український і польський народи. Волошка та мак ростуть поруч, і часто виростають з одного коріння… “Треба вивчати історію не для того, щоб ще більше одне одного ненавидіти, а для того, щоб розуміти, - заявив Блаженнійший Любомир кардинал Гузар. - Ми творимо новий, кращий, більш людяний і більш християнський характер нашого співжиття”.


29.08.2008 http://zaxid.net/newsua/2008/8/29/172001/

Нові лауреати Капітули польсько-українського єднання - Єжи Гоффман та Богдан Ступка

30 серпня на місці майбутнього перетину українсько-польського кордону у межах проведення Європейських Днів Добросусідства (Кордон 803) відбудеться урочисте вручення статуетки нагороди Капітули єднання. Цьогорічними лауреатами Капітули стали Єжи Гоффман та Богдан Ступка за значний внесок в справу польсько-українського порозуміння та співпраці, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Львівської міської ради.

Статуетка нагороди Капітули представляє собою дві квітки — волошки й маку авторства професора Марії Гурецької. Вони символізують український і польський народи. Волошка та мак ростуть поруч, і часто виростають з одного коріння. У склад Капітули, яка призначає нагороду, входить багато відомих особистостей як з України, так і Польщі, а також представники греко-католицького й римо-католицького єпископату. А її метою є визначення найкращих особистостей з України та Польщі, які працюють для зміцнення українсько-польських стосунків. Першими лауреатами нагороди стали в 2001 році ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Іван Вакарчук і професор Єжи Ключковський. У 2002 році нагороду "За значний внесок у розвиток польсько-українських відносин" отримали відомі історики й публіцисти Микола Рябчук і Яцек Куронь, а також українсько-польський батальйон, що виконує миротворчу місію у колишній югославській провінції Косово. У 2007 році було нагороджено колишнього Міністра закордонних справ РП Даніеля Ротфельда та академіка Національної академії наук України Ярослава Ісаєвича, а також редакційні колективи "Тигодніка Повшехного" з Кракова та "Критики" з Києва.

"Капітула польсько-українського примирення була створена з метою формування нової моделі відносин між поляками і українцями. Виникла вона при Екуменічному Домі Соціальної Допомоги Згромадження Сестер Служебниць НДМ у Пралківцях. Завданням Капітули є підтримувати діяльність осіб, організацій чи установ, які зразком зближення і порозуміння між нашими народами, даючи цим приклад для інших", - повідомила голова оргкомітету "Кордон 803" Олена Яремко

Ji homepage