на головну сторінку незалежний культурологічний часопис «Ї»

ІНТЕГРАЦІЯ З ЕС, НАТО.
КОРДОН

27.03.2009 http://www.zaxid.net/newsua/2009/3/27/110611/

Кількість відмов у візах для українців зменшилася майже вдвічі, - МЗС

Міністерство закордонних справ України констатує, що кількість відмов у видачі віз громадянам України консульськими установами держав - членів ЄС зменшилася майже вдвічі. Про це УНІАН повідомили у прес-службі МЗС.

Зокрема, йдеться у повідомленні, за статистичними даними, у 2008 році консульські установи держав - членів ЄС видали громадянам України більше 1 млн. віз, що на чверть більше, ніж у 2007 році. Водночас майже вдвічі зменшилася кількість відмов у видачі віз - до 5% від загальної кількості візових клопотань.

Також, відзначили в МЗС, поступово збільшується відсоток видачі довгострокових багаторазових віз.

Разом з тим у міністерстві звернули увагу, що українська сторона постійно наголошує, що кількість виданих віз не може слугувати основним критерієм оцінки виконання Угоди про спрощений порядок видачі віз.

Зокрема, зазначили в прес-службі, ще трапляються випадки з неналежним виконанням положень Угоди окремими консульськими установами країн ЄС, але вони вже не носять системного характеру. Підтвердженням цього є істотне зменшення кількості скарг громадян, які надходять до МЗС, додали в міністерстві.

Нагадаємо, 26 березня глава Секретаріату Президента Віктор Балога не виключив, що Україна може повернутися до видачі віз громадянам ЄС , оскільки діюча угода між Україною та ЄС про спрощений порядок оформлення віз багато в чому залишається формальним документом, а Європа вельми неохоче відкриває свої кордони українцям.


26.03.2009 http://zaxid.net/newsua/2009/3/26/154000/

ЄС проти послаблення візового режиму для українців, - Секретаріат Президента

За підсумками переговорів, проведених під час державного візиту Президента України Віктора Ющенка до Чеської Республіки, українська сторона так і не одержала позитивної відповіді щодо своїх прагнень домогтися реального послаблення візового режиму для України. Це дає додаткові підстави для констатації, що діюча вже понад рік угода між нашою державою та ЄС про спрощений порядок оформлення віз багато в чому залишається формальним документом, а Європа вельми неохоче відкриває свої кордони українцям. Таку оцінку сьогодні висловив глава Секретаріату Президента Віктор Балога, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.

Він нагадав, що ще в 2005 році з ініціативи В.Ющенка його Указами в односторонньому порядку був установлений безвізовий режим в'їзду в Україну громадян держав-членів Європейського Союзу та ряду провідних країн Європи. Відтоді лише з держав ЄС потік іноземців зріс удвічі.

Водночас введення Києвом дуже ліберальних правил перетину кордону не викликало адекватного зустрічного руху з боку Європи. Після розширення Шенгенської зони значно ускладнилися умови для поїздок українців у країни Європейського Союзу. Насамперед, це стосується тих сусідніх держав ЄС, із якими в України традиційно склався дуже м'який візовий режим. Внаслідок різних обмежень і проблем удвічі скоротилося число наших співвітчизників, які виїжджають в країни Євросоюзу.

За словами В.Балоги, уважний аналіз виконання угоди про спрощення видачі віз свідчить, що нині вона не забезпечує вільне пересування громадян України Європою. Зокрема, одержати візу для поїздки в "нові" держави Шенгенської зони ще складніше, ніж у "старі", через додаткові умови та бюрократичні процедури. Кожен четвертий українець, який подав документи для в'їзду в "стару" країну Шенгенської зони, змушений сплачувати різного роду посередникам додаткові гроші за візу. Таким чином, витрати на візові процедури майже вдвічі більші за граничні 35 євро, які зафіксовані в угоді. Багаторазові візи здебільшого видають на 1-3 місяці, і лише кожна десята - терміном на півроку і більше. Суттєво не зменшено кількості документів, які має подавати заявник у консульства, і тривалість їх розгляду.

"Ледь не кожен українець, який у справах чи з туристичною метою хоче поїхати в Європу, може розказати історію своїх візових поневірянь. Таке ставлення принизливе і явно суперечить духові домовленостей, які були досягнуті між Києвом і Брюсселем. Українська сторона не раз звертала увагу європейських партнерів на свою стурбованість тим, що українці і далі наштовхуються на значні труднощі в одержанні віз до країн Європи. Однак якихось помітних зрушень не відбулося, що засвідчила і позиція Чехії".

Керівник Секретаріату Президента раніше висловлював припущення про можливість перегляду Україною візового режиму з ЄС, виходячи з принципу взаємності. На його переконання, кілька десятків мільйонів гривень виручки від перебування в країні туристів із Європи не можуть бути бодай мінімальною компенсацією за величезні незручності, які відчувають українці при виїзді до європейських держав.

"Україні варто подумати над тим, який є коефіцієнт корисної дії спрощеного візового режиму для інтересів нашої держави, для інтересів українців. Зараз на виконання президентського Указу відповідні державні органи розробляють свої пропозиції. Одна з них - повернення до видачі віз громадянам країн ЄС, які одержуватимуть їх в пунктах пропуску через Державний кордон. При цьому треба чітко розуміти: йдеться не про ревізію курсу України на інтеграцію в Європу, а про захист своїх інтересів. Таким діями Київ розраховує спонукати уряди європейських держав до реальних, а не декларативних кроків нам назустріч", - наголосив В.Балога.


Польське консульство працює «до останнього клієнта»

29.01.2009 №13(3907) http://www.wz.lviv.ua

Сюзанна БОБКОВА

Дозвіл на працю у Польщі під Генконсульством можна купити за 150 «баксів»…

Знайомий з Чернівців бідкався, що не може виїхати до Польщі. Минулого року він відкрив Шенгенську візу, але термін перебування за кордоном у нього закінчився (пан Орест використав усі 90 днів). Натомість сама віза є чинною ще три місяці… Про тонкощі, пов’язані з виїздом за кордон, кореспонденту “ВЗ” розповів Генеральний консул Польщі у Львові Ґжеґож Опалінський (на фото). На цій посаді він працює близько двох місяців. Перед тим, як іти до Генконсула на зустріч, я кілька тижнів вивчала “візову” ситуацію.

В Україні п’ять польських консульств. Жителі тих міст, де немає цих дипломатичних установ, їдуть до Львова, Луцька або Києва (куди ближче). Пані Ольга з Чернівецької області, яка на свята вирішила поїхати до чоловіка у Польщу (він там працює), звернулася по допомогу в оформленні візи до місцевої туристичної фірми (поїхати до Львова не було змоги). Запрошення чоловік надіслав, але у туристичній фірмі заявили, що документ… фальшивий. За “візові” послуги з пані Ольги “здерли” 240 євро (офіційно віза коштує 35 євро)… Попри це на кордоні жінці довелося з’ясовувати стосунки з польським прикордонником. В автобусі вона змушена була телефонувати чоловікові, аби той хоча б на словах підтвердив, куди вона їде…

Ситуація навколо польського консульства начебто поліпшилася. Принаймні черги зменшилися! Минулого тижня зранку на вул. Сміливих, 5, у Львові, де розташоване представництво консульства, документи на Шенгенську візу подавали близько п’ятдесяти осіб. Ближче до обіду біля консульства людей взагалі не було. Здати папери можна було за півгодини (!). Перед святами поменшало охочих оформити також робочі візи.

«Ковбаси наїлися, час працювати!»

Перед зустріччю з Генконсулом я вирішила подивитися, чи не збільшилися часом черги. Вже у понеділок, 26 січня, ситуація докорінно змінилася: біля консульства на вул. І. Франка, де видають робочі візи, стояло близько 200-250 осіб. Пан “у перших рядах” зауважив, мовляв, “українці ковбаси вже наїлися, час працювати”. А ще у п’ятницю тут нікого не було, додав він. Чоловік розповів, що чергу йому зайняли... Це йому трохи коштувало. Коли він прийшов о дев’ятій ранку, під парканом вже стояла “хмара” людей.

З власних джерел дізналася, що біля польського консульства “з рук” продають дозволи на працю... Коли я підійшла до молодої жіночки, яка заповнювала анкети, вона сказала, що дозвіл коштує від 120 до 150 доларів (пообіцяла зробити за тиждень, пояснювала, що раніше не вийде, бо документ, мовляв, потрібно привезти з Польщі). Я попросила показати, як виглядає такий дозвіл… Вона погодилася. В цей момент у неї задзвонив мобільний. “Що ти мене розводиш?”, - запитала жінка. На обличчі різко почервоніла, перелякано зиркнула на мене. Після телефонної розмови показувати дозвіл категорично відмовилася…

Коли я вже відходила, зустріла свого старого знайомого – під кодовим ім’ям “Микола”. Нагадаємо, про “посередників” біля польського консульства ми писали неодноразово. У 2007 році журналісти “Високого Замку” і “Газети виборчої” (Польща) провели спільну акцію. Тоді Микола зробив мені візу за 130 доларів – без черги та реєстрації в Інтернеті (стаття від 2 серпня “Польська віза з-під паркану консульства”). Пробігаючи цього разу повз мене, Микола вигукнув: “Це наша дівчинка, прошу вас, не чіпайте її!”. Хлопець ніжно обійняв жінку з анкетами за плече. Побажав мені здоров’я і зник… Думаю, саме він телефонував їй на мобільний і “здав” мене.

Зробити робочу візу без дозволу на працю неможливо. Але польські роботодавці не поспішають його робити для найманих працівників з України. Таку думку я почула на власні вуха від впливового бізнесмена у Польщі. Адже тоді йому доведеться платити державі чималий податок… Тож наразі такий “чорний бізнес” у Львові лише набирає обертів.

Довідка про зарплату: «Продам недорого!»

Для оформлення Шенгенської візи (окрім заповненої анкети, фото, страхівки, ксерокопій останніх віз) потрібно ще один важливий документ - довідку про доходи. Три місяці тому, такої довідки не вимагали (лише в окремих випадках). Якщо у вас виникають під час оформлення Шенгенської візи якісь питання, за роз’ясненнями маєте право звернутися до чергового консула. У залі, де здають документи, на дверях є дзвінок. Можливо, консул дозволить “зарплатну” довідку донести пізніше… Подейкують, що на банківському рахунку має бути не менше 2800 євро (!?), і що купити таку “ліву” довідку можна за… 300 грн. На рахунок у банку справді перераховують необхідну суму коштів: проводять операцію і гроші знімають…

«Не буде такої можливості, щоб посередник займався візами...»

Генконсул РП у Львові Ґжеґож Опалінський дав відповідь на усі мої каверзні запитання. Пан Ґжеґож значно молодший за свого попередника. Кореспондент “ВЗ” зауважила, що з нового року усіх відвідувачів консульства перевіряють металошукачем. Генконсул каже, що жодних інцидентів у консульстві не трапилося, і дай Боже, щоб їх не було, - такими є методи безпеки в інших країнах світу.

Минулого року польське консульство видало 63 тисячі робочих віз (з початку 2009 р. – близько 1500). Майже усі візи оформлені на основі заяви від роботодавця. Людина, яка працює у Польщі легально, може також звернутися до польського воєводи (подати йому необхідні документи) і оформити “Карту перебування” (терміном на рік). Тоді оформляти робочу візу українцю непотрібно: береш паспорт, сідаєш в авто, і спокійно перетинаєш кордон.

“Консул, коли розглядає документи, має уважно їх аналізувати, - каже пан Опалінський. – Довідка про доходи не є обов’язковим документом при отриманні Шенгенської візи. Але у разі необхідності консул має право вимагати додаткові документи”. Загалом, польське консульство видало у 2008 році 200 тисяч віз (близько 140 тисяч – Шенгенських). Нову Шенгенську візу можна отримати у тому випадку, якщо закінчиться “коридор” (тобто термін її дії). А ось нову робочу візу (польську національну) можна відкрити і до закінчення “коридору” старої візи (але, нагадаємо, національна віза дає право пересуватися лише територією Польщі).

Ґжеґож Опалінський змінив графік роботи консульства – такий підхід має переваги. Черги справді “розтанули”. Проте не виключено, що змінила ситуацію світова економічна криза… Отримати паспорт з візою можна максимум за 5 днів (оформлення візи до трьох днів коштує дорожче – 70 євро). При цьому паспорти у консульстві видають тепер протягом дня - до 16.00. У дипустанові працюють майже 110 осіб. “Ця кількість працівників є достатньою”, - зауважив дипломат.

На запитання про посередників та шалені гроші на рахунках, пан Опалінський відповів: “Ніколи не буде такої можливості, її і не було, щоб посередник займався візами. Це компетенція консула. Консульство не відповідає за посередників”. Генконсул порадив не шукати інформації про оформлення віз у сторонніх осіб, а телефонувати до консульства, зайти на сайт. Щодня у консульстві видають майже тисячу віз (бувають дні, що й 2 тисячі). Працюють тут, згідно із новими правилами, “до останнього клієнта”.

Будівництво нового приміщення польського консульства (на вул. І. Франка) мають завершити влітку 2009 року. Термін здачі будівлі залежить від української компанії-забудовника та комісії, яка прийматиме будівлю в експлуатацію.

А тим часом…

З березня 2008 року Генконсульство РП у Львові видало майже 6 тисяч карт поляка. Відмовлено у видачі “картки” лише кільком особам.

Нове польське консульство відкриють влітку у Вінниці

Новим керівником Генерального консульства при Посольстві РП у Києві став Едвард Добровольський - досвідчений дипломат. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час візиту до столиці заявив, що в Україні планують відкрити нові консульські представництва у Вінниці, Севастополі та Івано-Франківську. Консульство у Вінниці обіцяють відкрити вже на початку літа.

 


wonder  Iceland